گلوله جمجه‌اش را ترکاند.. داستان مرگ خردسال‌ترین معترض کشته شده در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احتمالا هیچ‌گاه نتوان عدد دقیقا تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را به دست آورد، مانند همه حوادث پیشین ایران که اطلاعات دقیق آنها را تقریبا هیچ‌کس ندارد؛ کشتار تابستان 67، کوی دانشگاه، جنبش سبز، اعترضات دی ماه 96 و اعتراضات دراویش، اعتراض قومیت‌ها و حالا اعتراضات 98، با این حال داستان مرگ یکی از معترضان نگاه جهان را به خود جلب کرد؛ داستان مرگ خردسال‌ترینشان.

کمیته زنان شورای ملی مقاومت ایران اعلام کرد که نیکتا اسفندانی، دختر 14 ساله اهل تهران یکی از 450 کشته اعتراضات سراسری در ایران است

در روزهای گذشته دولت ایران قیمت #بنزین را 300 درصد افزایش داد. این موضوع سبب بروز اعتراضات گسترده‌ای در ایران شد. در پی اعتراضات که بیش از 11 شهر ایران در 28 استان این کشور را فرا گرفت، چند صد تن از شهروندان معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته و چند هزار نفر نیز دستگیر شدند. معترضان در ابتدا تنها به گرانی بنزین اعتراض کرده ولی با گذشت چند روز از اعتراضات و افزایش شمار شهروندان کشته شده، رهبر ایران را «دیکتاتور» خوانده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

نیکتا اسفندانی در 16 نوامبر 2019 در منطقه ستارخان از سوی نیروهای امنیتی مورد هدف قرار گرفت و گلوله‌ای مستقیما به سرش اصابت کرد. خانواده اسفندانی پس از 3 روز جستجو توانستند جسد دختر خود را پیدا کنند.

مقامات ایران به خانواده اسفندانی گفته‌اند که در ازای جسد دخترشان مبلغی از آنها دریافت نخواهد شد، زیرا که او تنها 14 سال دارد و براساس قانون کودک به شمار می‌رود. ایران همچنین از دریافت مبلغ گلوله‌ای که نیکتا اسفندانی با آن کشته شده، صرف نظر کرد.

براساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی مقامات دولتی در شهرهای مختلف بابت تحویل اجساد کشته‌شدگان مبالغی بین 40 تا 80 میلیون از خانواده‌های آنها دریافت کرده‌ و از آنها تعهد گرفته‌اند که مراسم عزاداری برگزار نکنند.

جسد نیکتا اسفندانی در 20 نوامبر 2019 به خانواده او تحویل داده شد و در همان روز به خاک سپرده شد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران در روزهای گذشته از دستگیری بیش از 7 هزار نفر از مردم معترض خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید