آیا حوثی‌ها به‌دنبال تخریب روند صلح یمن هستند؟

حسن المصطفی
حسن المصطفی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در تماس تلفنی با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین کشته‌شدن شماری از سربازان بحرینی طی عملیات «بازگشت امید» در جنوب سعودی را تسلیت گفت و برای زخمی‌ها آرزوی بهبودی کرد.

سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی هم از «شهادت دو افسر بحرینی هنگام ادای خدمت در مرزهای جنوبی سعودی» در صبح دوشنبه 25 سپتامبر خبر داد.

وزارت خارجه سعودی نیز با محکوم‌کردن این تهاجم، آن را «حمله ناجوانمردانه» توصیف کرد.

بیانیه وزارت خارجه سعودی بر توقف ارسال تسلیحات برای شبه‌نظامیان حوثی، جلوگیری از صادرات اسلحه به یمن و تضمین عدم نقض قطعنامه‌های سازمان ملل از سوی حوثی‌ها تاکید کرد.

ناظران، این «اقدام خصمانه» را عجیب توصیف کردند زیرا در زمانی رخ داد که روند صلح یمن با پشتیبانی سعودی به خوبی در حال پیشرفت بود و چندی پیش نیز هیئتی از صنعاء به همراه هیئت دیپلماتیک عمانی با شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی در ریاض دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین رابطه، ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن تاکید کرد که «چنین اقدامات خصمانه و تحریک‌آمیز، با تلاش‌ها جهت حل‌وفصل فراگیر سیاسی بحران یمن در تضاد است.»

فرماندهی نیروهای ائتلاف عربی با «رد چنین اقدامات تحریک‌آمیزی»، بر واکنش ائتلاف در «زمان و مکان مناسب» تاکید کرد.

نظر به مواضع اعلام‌شده، سعودی با این «اقدام خصمانه» طبق راهبرد بلندمدت خود در تعامل با بحران یمن رفتار می‌کند. این راهبرد بر مبنای دو محور است: اول، پشتیبانی از راه‌حل سیاسی برای بحران یمن و دوم، انجام عملیات بازدارندگی نظامی با هدف تثبیت «آتش‌بس».

سعودی به‌خوبی می‌داند که حمایت از دولت قانونی و روند صلح در یمن، با موانع زیادی روبرو است و بهبود عینی شرایط نیازمند صداقت و جدیت «حوثی‌ها» است.

در این روند، رهبران سیاسی و نظامی حوثی باید پایبندی خود به توافق صلح را نشان دهند و در این رابطه، مانع حملات خصمانه نیروهای نظامی خویش به مرزها و تاسیسات شهری، اقتصادی و نظامی سعودی شوند.

پیش از این، محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی گروه حوثی در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» از وجود «فضای مثبت» سخن گفت و در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» هم نوشت که «تلاش‌های پیگیری برای حل عادلانه، فراگیر و پایدار بحران یمن در حال انجام است.»

به‌رغم این، عملیات نظامی اخیر این پرسش را مطرح می‌کند که حوثی‌ها تا چه اندازه پایبند به توافقات پیشین بوده و آیا رهبری واحدی دارند یا دچار اختلافات و رقابت‌های داخلی هستند؟ آیا این اقدام خصمانه، نشانه دعواهای داخلی حوثی‌ها است و جناحی از آنها خواستار ارسال پیام با هدف تخریب روند مذاکرات و بازگشت به نقطه صفر است؟ به هر حال، مسئولیت چنین اقداماتی برعهده کلیت گروه حوثی است و آنها مسئول شکست احتمالی در روند سیاسی کنونی خواهند بود.

باید اشاره کنم که اگر به طور پنهانی تصمیمی سیاسی برای ادامه «خشونت» و تداوم «اقدامات تروریستی» از سوی رهبری حوثی‌ها با هدف فشار بر دیگر طرف‌های یمنی وجود داشته باشد، چنین تصمیمی بدون شک باعث نابودی روند صلح کنونی خواهد شد. وجود چنین تصمیمی، اختلاف میان حوثی‌ها و ایران را نیز نشان می‌دهد چرا که تنش‌آفرینی با سعودی پس از توافق ریاض و تهران با وساطت چین، به سود ایران نیست.

از همین منظر، تهران باید برای توقف حملات تروریستی به حوثی‌ها فشار وارد کند.

شاهزاده محمد بن سلمان، طی دیدار با شبکه خبری «فاکس نیوز» در ماه سپتامبر جاری درباره صلح در یمن گفت: «امیدواریم همه کشورهای منطقه در امنیت و ثبات کامل باشند تا منطقه از لحاظ اقتصادی پیشرفت کند. سعودی همواره در گذشته، حال و آینده بزرگترین پشتیبان یمن بوده و خواهد بود و هم‌اکنون نیز خواهان حل‌و‌فصل سیاسی و پایدار برای این کشور هستیم.»

تاکید ولی‌عهد سعودی بر پشتیبانی از یمن و حمایت از حل سیاسی بحران این کشور، فرصتی مهم برای پایان‌دادن به مشکلات مردم یمن است. حوثی‌ها با جدی گرفتن این رویکرد، نباید با تقسیم کار به ایجاد مشکلات اقدام کنند و روند مشقت‌بار چندین ماهه صلح کنونی را متلاشی نمایند.

منبع: العربيه

ترجمه: العربیه فارسی

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید