بولتن خبرگزاری فارس، عباس درویش توانگر و سررسیدی که برایش دردسر شد

احسان مهرابی
احسان مهرابی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

صداوسیما جمهوری اسلامی در گزارشی، بازداشت «عباس درویش توانگر»، قائم مقام خبرگزاری«فارس» را تایید و او را متهم کرد که « دست به جعل اخبار و بولتن‌سازی زده است.» صدا‌وسیما نوشت که عباس توانگر در بازداشت است تا «انگیزه‌های او مشخص شود.» صداوسیما نوشت که عباس توانگر پیش از این نیز «به علت اشتباهات زیادش، مورد اعتراض قرار گرفته بود.»

پیش از این نیز برخی از اصول‌گرایان از بولتن‌های او دلخور بودند، اما جرات نمی‌کردند که این موضوع را به صورت علنی بیان کنند. اینک اما فرصت تسویه حساب با او رسیده است. یکی از بخش‌هایی که برای توانگر می‌تواند دردسرساز باشد، نقل قول‌هایی است که از رهبر جمهوری اسلامی در بولتن‌های خود نقل کرده است.

پیش از تایید بازداشت خبر توانگر، روزنامه «آرمان ملی» روز دوشنبه ۱۴آذر، در گزارشی با عنوان سوالی «بولتن نویس فارس بازداشت شد؟» به موضوع شایعه بازداشت عباس درویش توانگر پرداخته بود. عباس درویش توانگر، قائم مقام خبرگزاری «فارس» و تهیه‌کننده بولتن محرمانه برای مقامات سپاه پاسداران است.

خبرگزاری «فارس» رسانه وابسته به سپاه پاسداران، روز ۴آذر از دسترس خارج شد و پس از آن، گروه هکری «بلک‌ریوارد» بولتن‌های تهیه‌شده در این خبرگزاری برای «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران را منتشر کردند. بنابر مستندات افشا شده، این بولتن‌ها توسط عباس درویش توانگر تدوین شده بود.

عباس درویش توانگر در سال‌های اخیر به بولتن‌هایی که تهیه می‌کرده مشهور بوده و به جز بولتن‌های خبرگزاری «فارس» که برایش دردسرساز شده، بولتن برخی دیگر نهادها از جمله شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را نیز تهیه می‌کرده است.

او در بین روزنامه‌نگاران اصول‌گرا به «سررسیدش» مشهور بود که هر موضوعی را در آن می‌نوشت و تبدیل به خبر می‌کرد. اینک اما شکل کارهایش پیشرفته‌تر شده و او و تهیه کنندگان بولتن‌هایش، برخی جلسات داخلی را مخفیانه ضبط کرده و در بولتن‌ها از آن استفاده می‌کردند.

اینک اما این بولتن‌ها و به خصوص بخش‌هایی که مربوط به خبرهای رهبر جمهوری اسلامی در این بولتن‌ها بوده، برایش دردسرساز شده است.

عضو جامعه اسلامی دانشجویان

عباس درویش توانگر، در دهه ۷۰ عضو جامعه اسلامی دانشجویان بود. گروهی که جریان موسوم به راست سنتی، در مقابل دفتر تحکیم وحدت ایجاد کرده بود. او هم‌زمان در روزنامه «رسالت» نیز مشغول به کار بود.

یکی از اتفاقات عجیب در دوره فعالیت او در رسانه‌ها، پرونده‌سازی برای خبرنگاران به دلیل سخنانشان در سفرهای کاری بود. در این سفرها خبرنگاران در هواپیما یا اتوبوس معمولا سخنانی را به شوخی و جدی علیه مقامات می‌گفتند و خبرنگاران اصول‌گرا معمولا در قبال این سخنان سکوت می‌کردند. عباس توانگر اما این سخنان را به مقامات گزارش می‌داد و حتی در مواقعی، از افراد شکایت قضایی می‌کرد.

همچنین پس از سفر مشترک اعضای دفتر تحکیم وحدت جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی به مکه در سال ۱۳۷۸، او مطلبی را در روزنامه «رسالت» درباره اقدامات اعضای دفتر تحکیم وحدت در این سفر نوشت و به آنان تاخت، و به نوعی خواستار برخورد با آنان شد. این مطلب اعتراض اعضای دفتر تحکیم وحدت را به دنبال داشت، چون سفر حج به نوعی برای نزدیک شدن گروه‌های راست و چپ دانشجویی تدارک دیده شده بود، اما این مطلب باعث درگیری بیشتر شد.

سررسید مشهور و بولتن نویسی

عباس درویش توانگر در اواخر دهه ۷۰ دبیر اقتصادی روزنامه «رسالت» شد و برادرش «مجتبی توانگر»، نماینده فعلی مجلس، نیز از جمله خبرنگاران این سرویس بود. توانگر به همراه برخی از دیگر روزنامه‌نگاران، گروه‌هایی را در مقابل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تاسیس کردند و سال ۱۳۷۸ رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایران شد.

در آن زمان، خبرنگاران و مدیران روزنامه‌های اصلاح طلب،‌ اکثریت را در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران داشتند و روزنامه‌نگاران روزنامه‌های اصول‌گرا، نهادهایی را در مقابل این انجمن تاسیس می‌کردند.

توانگر در بین خبرنگاران اصول‌گرا به سررسید خود مشهور بود. سررسیدی که هر شنیده‌ای را در آن می‌نوشت و تبدیل به خبر می‌کرد و به تعبیری، حکم چکی را داشت که نقد می‌کرد. او همچنین بولتن شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه را تهیه می‌کرد. این بولتن در دهه ۷۰ و به خصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ که امامان جمعه با استناد به مطالب این بولتن شدیدا به دولت حمله می‌کردند، اهمیت زیادی در فضای سیاسی داشت؛ اما به مرور از اهمیت آن کاسته شد.

فعالیت در خبرگزاری «فارس» و قائم مقام خبرگزاری «تسنیم»

عباس توانگر از جمله اعضای تحریریه روزنامه «رسالت» بود که به خبرگزاری «فارس» پیوست، و در دوره‌ای سردبیر این خبرگزاری شد. توانگر حتی در میان خبرنگاران خود در خبرگزاری «فارس» نیز به سخت‌گیری و روحیه‌های خاصش مشهور بود، از جمله اینکه گفته بود هر یک از خبرنگاران را در قلیان‌سرا ببیند، اخراج خواهد کرد.

او پس از افتتاح خبرگزاری «تسنیم» به این خبرگزاری رفت و قائم مقام این خبرگزاری بود.

یکی از دلایل تاسیس خبرگزاری «تسنیم»، اختلاف بین مجموعه‌های داخل سپاه پاسداران بود و «حمیدرضا مقدم‌فر» که از مدیرعاملی خبرگزاری «فارس» کنار گذاشته شده بود، از موسسان این خبرگزاری بود. با این حال، توانگر مدتی بعد به خبرگزاری «فارس» بازگشت و قائم مقام آن شد.

عباس توانگر سال ۱۳۹۱ نیز بازداشت، و چند ساعت بعد آزاد شد. دلیل بازداشت او نیز، شکایت دولت «محمود احمدی نژاد» اعلام شد. دلیل شکایت از توانگر اعلام نشد، اما این شایعه مطرح بود که بازداشت او به دلیل مطالب یکی بولتن‌هایش علیه دولت و نزدیکان احمدی نژاد بوده است.

او سپس به خبرگزاری «فارس» بازگشت و قائم مقام این خبرگزاری شد.

«ملغمه راست و دروغ» در بولتن‌ها

یکی از اقدام‌های عباس درویش توانگر در سال‌های اخیر تهیه بولتن‌ بود، از جمله بولتنی که برایش دردسرساز شده است. بخشی از بولتن‌های خبرگزاری «فارس»، خبرهای خاص بود که از شنیده‌ها و ارتباطات با نهادهای امنیتی به دست می‌آمد. بخشی از این بولتن‌ها نیز شنیده‌های مربوط به جریان اصول‌گرا بود و این موضوع اعتراض برخی از آنان را به دنبال داشت، اما جرات نداشتند این موضوع در فضای عمومی مطرح کنند.

پس از افشای فایل بولتن‌های خبرگزاری «فارس» اما، «یاسر جبرائیلی»، رییس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام و «احسان صالحی»، عضو شورای اطلاع‌رسانی دولت نوشتند که خبرهای این بولتن، «از ملغمه راست و دروغ» تشکیل شده بود.

عضو شورای جمعیت ایثارگران

عباس توانگر به لحاظ سیاسی، در ابتدا به جریان راست سنتی و به تعبیری گردانندگان روزنامه «رسالت» نزدیک بود. او در عین حال سپس به چهره‌هایی چون «احمد توکلی» و «الیاس نادران» نزدیک شد، که ضمن مواضع سیاسی جریان راست، در برخی از حوزه‌های اقتصادی نظرات متفاوتی داشتند.

توانگر در عین حال در دهه ۸۰، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران شد که «حسین فدایی»، دبیر کل، آن بود. این جریان، راست‌های جدیدی بودند که ویژگی اصلی آن‌ها حمایت شدید از خامنه‌ای و حمله به مخالفان او بود و به نسبت جریان راست سنتی، مواضع مستقل کمتری داشتند.

او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ جزو حامیان «محمدباقر قالیباف» بود و در یک سخنرانی گفته بود که قالیباف «به سالم‌سازی فضای آلوده اقتصادی كشور خواهد پرداخت و در اين راه، با اقتدار در مقابل سواستفاده‌كنندگان مالی و اقتصادی می‌ايستد و از حقوق ملت پاسداری می‌كند.» توانگر در عین حال مانند گروهی از دیگر اصول گرایان در سال ۱۳۸۸، از احمدی‌نژاد حمایت کرد.

برادر نماینده مجلس

مجتبی توانگر، برادر عباس توانگر، نماینده مجلس است که به واسطه برادرش وارد کار روزنامه‌نگاری و فعالیت سیاسی شد. او دبیر شاخه جوانان و برخی از شاخه‌های دیگر جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی بود.

توانگر نیز مانند برادرش نزدیک به احمد توکلی و دبیر تحریریه سایت خبری «الف»، وابسته به او بود. او همچنین در دوره مدیریت احمد توکلی در مرکز پژوهش‌های مجلس، در این مرکز فعالیت کرده است. توانگر جزو چهره‌های جوان اصول‌گرا در مجلس یازدهم است و با برخی طرح‌ها، از جمله طرح محدودیت اینترنت موسوم به «صیانت»، مخالف بوده است.

منبع: «ایران وایر»

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size