استراتژی دولت ایران برای انحراف افکار عمومی و تحریک مردم عرب اهواز

شیما سیلاوی
شیما سیلاوی
منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در روز23 مارس سال 2018، روز دوم تعطیلات نوروزی، کانال2 تلویزیون ملی، یک نمایش تلویزیونی جنجال‌برانگیز را پخش کرد که موجی از اعتراضات شهروندان عرب اهوازی و فعالان حقوق مدنی را در شبکه‌های اجتماعی و در خیابان‌ها به راه انداخت.

در آن برنامه عروسکی کودکی عروسک‌های مردنما و زن‌نما را لباس‌های سنتی قومیت‌های مختلف ایران را بر تن داشتند بر روی نقشه طوری چید که هر عروسک نمادی از تنوع ملی و فرهنگی در ایران را به نمایش بگذارد. از بین همه قومیت‌ها تنها عروسک‌های نماد مردم عرب غایب بود، یعنی مردمی که جمعیتی بین5-8 میلیون در جنوب و جنوب غربی دارند اما جایی برای آنان روی نقشه در نظر گرفته نشده بود.

دقیقا 5 روز پس از پخش آن برنامه، صدها عرب اهوازی جلوی ساختمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در اهواز تجمع کرده خواستار عذرخواهی مسئولین کانال 2 از مردم عرب شدند.

من با ولید نیسی و پژوهشگر عرب اهوازی و زندانی سیاسی سابق در این مورد گفت‌وگویی داشتم او می‌گوید که "دولت ایران میلیون‌ها دلار برای استراتژی‌های اطلاعاتی هزینه می‌کند؛ آنچه در این نمایش تلویزیونی اتفاق افتاد تصادفی نبود، بلکه کاملا از پیش مورد مطالعه قرار گرفته بود. مضحک است اگر تصور کنیم که مقامات ایرانی نمی‌دانند که میلیون‌ها عرب در ایران زندگی می‌کنند".

این یک استراتژی عمدی است که برای انحراف افکار عمومی درپیش گرفته شده است، به ویژه در این برهه زمانی حیاتی برای نظام که در آن کارگران کارخانه‌های نیشکر روزانه دست به اعتصابات می‌زنند، به‌طوری‌که امروز در "صالحیة" (آندیمشک) اعتصاب وجود داشت که در آن کارگران با مسدود کردن جاده در حال شعار دادن "ما گرسنه هستیم" بودند. همزمان با آن اعتصاب کارگران نیشکر" هفت تپه" ماه‌های متوالی است که ادامه دارد، در کنار آنها اعتصاب کارگران صنایع فولاد و سرکوب فعالان محیط زیست که به انتقال آب و آلودگی نفتی معترض بودند نیز در اینجا شایان ذکر است.

به گفته نیسی "بنا به تجربه و آگاهی شخصی می‌توانم بگویم که این امر می‌تواند به عنوان یک استراتژی در پیش گرفته شده توسط دولت مرکزی ایران جهت‌شناسایی فعالان مدنی اهواز و از بین بردن آنان باشد".

در سال2014 سندی تحت عنوان "طرح جامع امنیتی برای استان خوزستان" منتشر شد که در آن به موارد ذیل اشاره شده است:

1- تاکید بر تغییر جمعیتی مناطق عربی در ایران
2- عملکرد تبعیضی ضدعرب بر اساس قومیت
3- حذف فیزیکی ومعنوی فعالان عرب اهواز
4- منع هرگونه تجمع و تظاهرات عرب‌های اهواز

البته صحت این سند هرگز توسط مقامات ایرانی انکار نشده است.

مردم عرب اهواز هنوز در انتظار عذرخواهی مقامات هستند. جدای از اینکه اتفاق حاصله در برنامه کانال2 یک اشتباه ناشیانه وغیرعمد بوده یا یک برنامه تولیدی از پیش طراحی شده، یعنی همانگونه که کانال 2 چنین ادعایی کرده است، یا اینکه بخشی از "طرح جامع امنیتی برای استان خوزستان" باشد، نتیجه آن تحریک فعالان عرب اهوازی به منظور سرکوبی آنان در آینده نزدیک است.

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید