نتایج یک پژوهش جدید درباره فعالیت مغزی افراد چندزبانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید بر عملکرد مغزی افراد چندزبانه، پژوهشگران را با نتایج خیره‌کننده‌ای روبرو کرده است.

در حالیکه اکثر مردم تنها به یک یا دو زبان صحبت می‌کنند، برخی نیز به زبان‌های بیشتری تسلط دارند که چندزبانه نامید می‌شوند. در این پژوهش چند زبانه‌ها به ارائه بینشی درباره چگونگی تعامل مغز با زبان، به عنوان روش اصلی روابط انسانی کمک می‌کنند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اعلام کرد، در یک پژوهش که توسط پژوهشگران چند موسسه علمی و دانشگاه‌های ماساچوست و هاروارد، انجام می‌شود، فعالیت مغزی چند زبانه‌ها مورد آزمایش قرار گرفت.

در این پژوهش علمی که بر روی گروهی از افزاد چندزبانه، که به 5 تا 54 زبان تکلم می‌کردند، پردازش مغزی شرکت‌کنندگان در هنگام گوش دادن به متنی که به زبان‌های مختلف خوانده می‌شد، با استفاده از روشی به نام تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی، کنترل می‌شد.

در این تحقیق 34 داوطلب متشکل از 20 مرد و 14 زن، در محدوده سنی 19 تا 71 شرکت داشتند که زبان مادری بیست و یک نفر از آنان، انگلیسی و زبان مادری بقیه فرانسوی، روسی، اسپانیایی، هلندی، آلمانی، مجارستانی و چینی ماندارین بود.

در نتیجه این پژوهش، مشخص شد که فعالیت شبکه زبانی مغز در شرکت‌کنندگان افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که آنان در زبان‌هایی که شنیده بودند، در مقایسه با زبان‌هایی که تسلط کمتری داشتند یا اصلاً مهارت نداشتند، مسلط‌ تر بودند.

اولینا فدورنکو، عصب شناس موسسه فناوری ماساچوست و یکی از پژوهشگران در این پژوهش به رویترز گفت: «فکر می‌کنیم وقتی شما بر زبانی تسلط کافی دارید و می‌توانید آن را خوب پردازش کنید، می توانید مجموعه کامل عملیات زبانی را درگیر کنید، این عملیات توسط سیستم زبانی در مغز شما پشتیبانی می‌شود».

این پژوهشگر می‌افزاید: «شما قادر خواهید بود که به تمام معانی کلمات در حافظه‌تان دسترسی داشته باشید و از تک تک کلمات عبارات بسازید و همچنین به معانی پیچیده در سطح جمله دسترسی داشته باشید».

در این پژوهش موردی استثنایی توجه محققان را به خود جلب کرد؛ در بسیاری از شرکت‌کنندگان، در مقایسه با شنیدن زبان‌های دیگری که می‌دانستند، گوش دادن به زبان مادری‌شان ، واکنش مغزی کمتری را به همراه داشت. به طور متوسط حدود 25 درصد فعالیت مغزی درگیر پردازش زبانی کاهش یافت و در عین حال در برخی از چند زبانه‌ها نیز گوش دادن به زبان مادری تنها بخشی از شبکه زبانی مغزشان فعال می‌شد.

اولینا فدورنکو با اشاره به اینکه تا کنون کارهای پژوهشی زیادی در زمینه تحقیقات زبانی بر روی افراد دارای مشکلات زبانی - رشدی یا اکتسابی شده است، در پایان به رویترز گفت: «ما می‌خواهیم با تحقیق بر روی افراد متخصص زبان، چیزهای زیادی در مورد زیرساخت‌های شناختی و عصبی بیاموزیم، چند زبانه‌ها نوعی متخصص زبان هستند».

در این پژوهش فعالیت مغزی شرکت کنندگان در حالیکه به قطعات ضبط شده به هشت زبان گوش می‌کردند کنترل می‌شد، این زبانها عبارت بودند از زبان مادری‌ آنها، سه زبان دیگر که به آنها تسلط بالا، متوسط و حداقلی داشتند و در نهایت چهار زبان که نمی‌دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size