«هایپرلوپ» چیست؟

هواداران هایپرلوپ معتقدند که این وسیله می‌تواند ارزان‌تر، سریع‌تر، و کم‌آلاینده‌تر از سفر هوایی، با قطار یا ماشین باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«هایپرلوپ» وسیله جدیدی برای حمل‌ و نقل زمینی است که هنوز توسط چندین کمپانی مختلف در دست توسعه است. این وسیله تشکیل شده از یک کابین شناور در داخل لوله‌های غول‌پیکر کم‌فشار یا بی‌هوا، که می‌تواند مسافران را با سرعت بیش از هزار کیلومتر در ساعت جابجا کند.

ایده استفاده از لوله‌های کم‌فشار یا خلاء به عنوان بخشی از سیستم حمل و نقل دارای پیشینه‌ای طولانی است. راه‌آهن پنوماتیک کریستال پالاس در لندن ویکتوریایی در سال 1864 از فشار هوا برای هل دادن واگن در سربالایی و از خلاء برای مکش آن به سمت عقب استفاده می‌کرد.

سیستم‌های مشابهی که از لوله‌های پنوماتیک برای ارسال نامه‌ها و بسته‌ها بین ساختمان‌ها استفاده می‌کنند، از اواخر قرن نوزدهم مورد کاربرد بوده‌اند، و امروزه نمونه‌های آنها را می‌توان در بانک‌ها و سوپرمارکت‌ها مشاهده کرد.

ایده هایپرلوپ را ایلان ماسک میلیاردر و کارآفرین باب کرد. او در سال 2013 مقاله‌ای تحت عنوان «هایپرلوپ آلفا» نوشت و نحوه عملکرد یک سیستم مدرن و هزینه‌های آن را برآورد کرد، که منجر به این شد که علاقه عمومی به این وسیله برانگیخته شود.

تفاوت اصلی که بین هایپرلوپ و راه‌آهن سنتی وجود دارد این است که در هایپرلوپ، کابین‌های حامل مسافران به‌طور کامل درون لوله‌ها یا تونل‌هایی حرکت می‌کنند که تمام یا بیشتر هوای آنها برای کاهش اصطکاک خارج شده است، که باعث می‌شود کابین‌ها بتوانند با سرعتی بیش از هزار کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

هواداران هایپرلوپ معتقدند که این وسیله می‌تواند ارزان‌تر، سریع‌تر، و کم‌آلاینده‌تر از سفر هوایی، با قطار یا ماشین باشد. آنها همچنین ادعا می‌کنند که ساخت هایپرلوپ سریع‌تر و ارزان‌تر از راه‌آهن پرسرعت سنتی است. به گفته آنها، می‌توان از هایپرلوپ برای کاهش ترافیک جاده‌های شلوغ استفاده کرد، سفر بین شهرها را آسان‌تر کرد، و از مزایای اقتصادی بالقوه‌ای که این فناوری در پی می‌آورد بهره گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید