امکان پایان حیات روی زمین در اثر انفجار نزدیک «کیلونووا»

پرتوهای کیهانی حاصل از برخورد نوترونی در فاصله‌ای نسبتا نزدیک به منظومه شمسی چنان قوی هستند که می‌توانند حیات را روی زمین نابود کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته دانشمندان، یک «کیلونووا»، که انفجار ناشی از برخورد دو ستاره نوترونی به یکدیگر است، در فاصله 35 سال نوری از زمین می‌تواند به صدور پرتوهای شدید کیهانی بینجامد که حیات روی سیاره را برای هزاران سال از بین ببرد.

دانشمندان داده‌های GW170817، اولین کیلونووایی که تاکنون مشاهده شده است، را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که پرتوهای کیهانی حاصل از این پدیده به‌طور بالقوه مرگبار هستند.

اگر یک کیلونووا در فاصله 35 سال نوری از زمین اتفاق بیفتد، از روی زمین قابل مشاهده خواهد بود. چنین پدیده‌ای تمام فناوری‌های الکترونیکی را مختل می‌کند و بیش از یک ماه در آسمان روشن می‌ماند.

پرتوهای کیهانی ذرات بارداری هستند که به‌طور پیوسته زمین را بمباران می‌کنند. منبع آنها هم خورشید خودمان و هم پدیده‌های کیهانی دوردست هستند. با این وجود، پرتوهای کیهانی حاصل از برخورد نوترونی در فاصله‌ای نسبتا نزدیک به منظومه شمسی چنان قوی هستند که می‌توانند حیات را نابود کنند.

پرتوهای کیهانی تنها یک مورد تهدید هستند که این انفجارهای غول‌آسای فضایی ایجاد می‌کند. خطر بزرگتر، که البته احتمال برخورد آن با زمین کمتر است، دو اشعه بزرگ گاما است که کیلونووا از خود ساطع می‌کند.

اگر یکی از این اشعه‌ها به ترتیبی زمین را در حوزه تابش خود گرفتار کند، این باعث می‌شود که پرتوهای گاما لایه اوزون زمین را یونیزه کنند، و سیاره ما را در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش بی‌دفاع کنند، که منجر به نابودی تمام گونه‌های حیاتی روی زمین می‌شود.

با این وجود، دانشمندان تاکید می‌کنند که احتمال روی دادن چنین «روز قیامت کیهانی» بسیار پایین است، چرا که برخورد دو ستاره نوترونی امری بسیار نادر است. بر اساس ارزیابی‌ها، از هر 100 میلیارد ستاره فقط 10 مورد استعداد تبدیل شدن به ستاره نوترونی را دارند. به علاوه، تاکنون هیچ کیلونووایی در کهکشان راه شیری یافت نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size