مشاهده «خطرناک‌ترین پرنده جهان» در شمال استرالیا

شترمرغ شاخ‌دار استرالیایی نقش مهمی در ادامه حیات زیست‌بوم‌های جنگل‌های بارانی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موجود عظیم‌الجثه‌ای که دانشمندان آن را «خطرناک‌ترین پرنده جهان» نامیده‌اند، اخیرا در حال بیرون آمدن از اقیانوس در سواحل کوئینزلند در شمال شرقی استرالیا مشاهده شد.

این پرنده بسیار بزرگِ بی‌پرواز که «کاسووِری» یا «شترمرغ شاخ‌دار» نام دارد، از نظر ظاهری شکل شترمرغ است، و می‌تواند به اندازه انسان رشد کند. از این پرنده شگفت‌انگیز سه گونه در جهان وجود دارد، که تنها یکی از آنها بومی استرالیاست.

زیستگاه طبیعی این پرنده جنگل‌های بارانی استوایی شمال شرقی کوئینزلند و پاپوآ گینه نو است. این پرنده خجالتی است و به دشواری رصد می‌شود. کاسووری‌ها شناگران ماهری هستند، و در خشکی نیز با سرعت 50 کیلومتر در ساعت می‌دوند.

شترمرغ شاخ‌دار استرالیایی پرهای مشکی براق، کلاه‌خود قهوه‌ای بلند، و پنجه خنجرمانند در انگشت وسطی پایش دارد. کاسووری سنگین‌ترین پرنده استرالیاست، و ماده‌های این گونه تا 75 و نرها تا 60 کیلوگرم وزن دارند.

کتابخانه کنگره آمریکا کاسووری را به عنوان خطرناک‌ترین پرنده جهان توصیف کرده است. بر اساس تعریف این کتابخانه، اگرچه کاسووری موجود قدرتمندی است، اما طبع خشنی ندارد و موارد حمله آن به انسان نادر بوده است.

با این وجود، این پرنده اگر مورد تحریک قرار بگیرد می‌تواند آسیب‌های خطرناکی ایجاد کند، و حملات آن در برخی موارد حتی به مرگ قربانی انجامیده است.

به عنوان مثال، در سال 2019 یک کاسووری صاحب خود را در مزرعه‌ای در فلوریدا کشت. بر اساس گزارش پلیس، این مرد 75 ساله در ملک خود کاسووری پرورش می‌داد، و هنگامی که در مزرعه‌اش زمین خورده بود، یکی از پرنده‌ها به او حمله کرده و وی را کشته بود.

شترمرغ شاخ‌دار استرالیایی نقش مهمی در ادامه حیات زیست‌بوم‌های جنگل‌های بارانی دارد. این پرنده بزرگ دانه‌های درختان جنگل‌های بارانی را پخش می‌کند. برخی از این دانه‌ها برای حیوانات دیگر بسیار بزرگ‌ هستند، و فقط کاسووری است که می‌تواند آنها را ببلعد و بعدا با دفع آنها به پراکنده شدن‌شان کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size