.
.
.

آیا دشمن آمریکا در فیلم جدید «تاپ گان» رژیم ایران است؟

در فیلم گفته می‌شود که دشمن «تاسیاست غنی‌سازی اورانیوم» دارد که به زودی از آن برای «تولید تسلیحات هسته‌ای» بهره‌برداری خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیلم «تاپ گان: مَوِریک» اخیرا روی پرده سینماهای آمریکا رفت. این فیلم دنباله فیلم محبوب «تاپ گان» (1986) است، که بازیگر مشهور تام کروز در آن نقش سروان پیتر موریک میچل، مربی خلبانی برنامه آموزشی ممتاز نیروی هوایی ایالات متحده تحت عنوان «تاپ گان» را بازی می‌کند.

داستان این فیلم 36 سال پس از وقایع فیلم اصلی اتفاق می‌افتد. موریک در این فیلم با گذشته خود روبرو می‌شود، و در حالی که گروهی از خلبانان جوان را آموزش می‌دهد که فرزند صمیمی‌ترین دوست وی که در فیلم اول کشته شد نیز در میان آنهاست، باید بر تردیدها و بحران‌های روحی خود غلبه کند.

با وجودی که هیچ‌کدام از شخصیت‌های «تاپ گان: مَوِریک» هرگز از دشمن آمریکا در این فیلم نامی نمی‌برند، اما سرنخ‌هایی که در فیلم گنجانده شده نشان می‌دهد که دشمن به احتمال زیاد رژیم ایران باشد.

هنگامی که فرماندهان موریک ماموریت وی را برای اولین بار برایش تشریح می‌کنند، به او می‌گویند که دشمن «تاسیاست غنی‌سازی اورانیوم» دارد که به زودی از آن برای «تولید تسلیحات هسته‌ای» بهره‌برداری خواهد کرد، و به همین دلیل هم ایالات متحده و «ناتو» قصد دارند جلوی آن را بگیرند.

جغرافیای منطقه عملیاتی فیلم هم شبیه ایران است. موریک خلبانان جوان را در صحرا آموزش می‌دهد، که با نظر به بیابانی بودن اکثر مناطق ایران قابل درک است. با این وجود، عملیات نهایی در کوهستان انجام می‌شود، که باز با نظر به کارگذاری تاسیاست هسته‌ای مخفی ایران در دل کوهستان مربوط به نظر می‌رسد.

نشانهٔ قطعی اینکه دشمن آمریکا در فیلم «تاپ گان: مَوِریک» رژیم ایران است، این است که گفته می‌شود دشمن تنها کشوری به غیر از ایالات متحده است که جنگنده‌های F-14 دارد. این جنگنده‌های پیشرفته در زمان خود را آمریکا در دوران حکومت شاه به ایران فروخت، و جمهوری اسلامی بعد از انقلاب به‌ویژه در جریان جنگ ایران و عراق از آنها استفاده کرد.

تنها کشوری در دنیا که هم بیابان و هم کوهستان دارد، هم با ایالات متحده دشمنی دارد، و هم جنگنده‌های F-14 قدیمی دارد، ایران است. بنابراین به نظر می‌رسد الگوی «دشمن» برای سازندگان «تاپ گان: مَوِریک» رژیم ایران بوده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم