شگردی برای شرکت ورزشکاران روسیهٔ محروم در المپیک توکیو

این اولین باری نیست که روسیه از حضور در المپیک محروم می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آنجایی که «روسیه» به‌دلیل ترویج «دوپینگ دولتی» از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم است، کمیته بین‌المللی المپیک با شگردی جالب حضور ورزشکاران روسی در المپیک توکیو را امکان پذیر کرد.

به گزارش «یو.اس.ای.تودی»، این کمیته اعلام کرده ورزشکارانی که از روسیه در این مسابقات حاضر می‌شوند، به جای نام روسیه روی لباس‌های ورزشی‌شان باید سه حرف «ROC» که مخفف «کمیته المپیک روسیه» است را درج کنند. درج پرچم روسیه روی لباس نیز ممنوع است، و اگر این ورزشکاران مدال طلا بیاورند و روی سکو بروند، سرود ملی روسیه نواخته نمی‌شود.

«دادگاه داوری ورزش»، روسیه را به‌دلیل رواج «دوپینگ دولتی» در این کشور از حضور در مسابقات بین‌المللی منع کرده است. تحقیقی توسط آژانس جهانی ضد دوپینگ نشان داد که بیش از 1000 ورزشکار روسی از سال 2011 تا 2015 در برنامه‌های دوپینگ حمایت‌شده توسط دولت این کشور نقش داشته‌اند.

بر این مبنی، دادگاه داوری ابتدا روسیه را از حضور در مسبقات المپیک، پارالمپیک و قهرمانی جهان به مدت چهار سال محروم کرد، ولی بعدا در سال 2020 این محرومیت را به دو سال کاهش داد.

اینک، ورزشكاران روسی كه در برنامه دوپینگ دولتی دخالتی نداشتند، می‌توانند تحت عنوان «ROC» در المپیک شرکت کنند. تا به این لحظه 335 ورزشکار روسی تحت عنوان «ROC» در این مسابقات رقابت کرده‌اند، و از قضا با کسب یک مدال طلا، چهار مدال نقره، و سه مدال برنز در جمع 10 تیم برتر جدول مدال‌ها قرار دارند.

این اولین باری نیست که روسیه از حضور در المپیک محروم می‌شود. این کشور به خاطر برنامه دوپینگ دولتی از شرکت در المپیک 2016 ریودوژانیرو نیز محروم شده بود.

پیشتر، افغانستان نیز به دلیل تبعیض علیه زنان تحت حکومت طالبان، از شرکت در المپیک سیدنی در سال 2000 محروم شده بود. کویت نیز پس از تصویب قانونی در این کشور که «خلاف روح المپیک» تفسیر شد، از حضور در المپیک 2016 محروم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید