یک منبع اسرائيلى از نزدیکی توافق با حماس درباره آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


در آستانه نشست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با کابینه جنگ این کشور شامگاه پنج‌شنبه 14 تیر، یک منبع اسرائیلی فاش کرد که تل‌آویو و حماس «در آستانه» دستیابی به توافقی هستند که آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را تضمین می‌کند.

خبرگزاری «سی ان ان» به نقل از یک منبع آگاه اسرائیلی گزارش داد که «مقامات اسرائیلی اعتقاد دارند که پاسخ به پیشنهاد توافق اخیر حماس دو طرف را قادر می‌سازد تا وارد مذاکرات مفصلی برای دستیابی به توافق آتش‌بس شوند.»

در ادامه گزارش این شبکه آمریکایی آمده است که در عین حال، دستیابی به توافق آتش‌بس همچنان تضمین نشده، چرا که نتانیاهو باید ابتدا به تیم مذاکره کننده خود «چراغ سبز» نشان دهد تا وارد مرحله بعدی مذاکرات شود.

این در حالی است که مذاکرات ممکن است چند هفته طول بکشد تا دو طرف متخاصم بر سر جزئیات توافق کنند.

شرط دستیابی به آتش‌بس

این گزارش در حالی منتشر شد که یک منبع در دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که جلسه کابینه امنیتی روز پنج‌شنبه برای بررسی پیشنهادات حماس برگزار خواهد شد.

این منبع در ادامه افزود: نتانیاهو قبل از این نشست با تیم خود برای مذاکرات توافق آتش‌بس رایزنی خواهد کرد.

پیشتر، سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرائیل در حال بررسی پاسخ حماس به پیشنهاد توافق برای آزادی گروگان‌ها و دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه است.

در بیانیه‌ای که شامگاه چهارشنبه سیزدهم تیر توسط دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به نمایندگی از موساد صادر شده، آمده است که میانجی‌گران توافقنامه تبادل اسرا، پاسخ حماس به کلیات این معامله را به تیم مذاکره‌کننده ارائه کردند. و اسرائیل در حال بررسی پاسخ حماس است و بر همین اساس به میانجی‌گران پاسخ خواهد داد.

در همین راستا، گروه حماس چهارشنبه در بیانیه‌ای به نقل از یک منبع رسمی اعلام کرد که برای توقف جنگ در نوار غزه «برخی ایده‌ها» را با میانجی‌گران در میان گذاشته است.

گفتنی است که اسرائیل از عملیات کمک رسانی سازمان ملل در این باریکه با جمعیت 2.3 میلیون نفری انتقاد می‌کند. سازمان ملل گفته توزیع کمک‌های بشردوستانه نه تنها به دلیل جنگ 9 ماهه بین اسرائیل و حماس، بلکه به دلیل هرج و مرج با مشکل مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید