فرستاده آمریکا به بیروت اوضاع در مرزهای لبنان و اسرائیل را خطرناک توصیف کرد

یسرائيل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل متعهد شد کشورش در صورت وقوع «جنگ همه‌جانبه» حزب‌الله را نابود خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل سه‌شنبه 29 خرداد در اشاره به تشدید تنش‌های مرزی و ادامه تبادل آتش میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل طی هفته‌های گذشته، متعهد شد اسرائیل اگر جنگی همه‌جانبه رخ دهد، حزب‌الله را از بین خواهد برد.

بر اساس بیانیه‌ دفتر وزیر خارجه اسرائیل، کاتز گفته است که کشور به لحظه‌ تصمیم‌گیری سرنوشت‌ساز نزدیک می‌شود که در آن قواعد درگیری با حزب‌الله و لبنان تغییر و طی جنگ همه‌جانبه، این گروه شبه‌نظامی نابود و لبنان ضربه سختی خواهد دید.

دفتر مطبوعاتی ارتش اسرائیل، سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور «3 شیء مشکوک هوایی» را که از لبنان در حال پرواز بودند، رهگیری کرده است. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «سامانه پدافند هوایی موفق به رهگیری 3 هدف مشکوک هوایی که از لبنان می‌آمدند، شده است»، و در ادامه خاطرنشان کرد که این عملیات خسارات جانی در پی نداشته است.

از دیگر سو، حزب‌الله امروز ویدیوی به مدت 9 دقیقه و 31 ثانیه از تصاویری که توسط هواپیمای تجسسی خود از سایت‌های اسرائیل از جمله بنادر دریایی و فرودگاه‌های شهر حیفا که تا عمق 27 کیلومتری از مرز لبنان فاصله دارد منتشر کرد.

از سویی آموس هوخشتاین، مشاور ارشد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه در سفر به بیروت گفت که واشینگتن پس از تشدید تبادل آتش بین مرزی به دنبال جلوگیری از وقوع یک «جنگ بزرگتر» میان اسرائیل و حزب‌الله است.

حزب‌الله لبنان هشت ماه است که همزمان با جنگ جاری در نوار غزه، با اسرائیل اقدام به تبادل آتش کرده است. این گروه هفته گذشته و در پاسخ به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد آن در حمله اسرائیل، بزرگترین رگبار موشکی و حملات پهپادی (از آغاز جنگ) را به سمت پایگاه‌های نظامی اسرائیل شلیک کرد.

هوخشتاین، در ادامه اظهارات خود گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پس از یک سفر کوتاه به اسرائیل، او را به لبنان فرستاده است چرا که وضعیت در مرز «خطرناک» شده است.

آموس هوخشتاین همچنین افزود: «در چند هفته گذشته شاهد تشدید تنش‌ها بودیم. آنچه بایدن می‌خواهد انجام دهد جلوگیری از گسترش دامنه تشدید تنش‌ها به یک جنگ بزرگتر است.»

فرستاده آمریکا به لبنان، ساعات اولیه سه‌شنبه با فرمانده ارتش لبنان دیدار کرد و پس از آن همراه با «نبیه بری»، رئیس پارلمان این کشور با خبرنگاران گفت‌وگو کرد.

ایالات متحده و فرانسه از طریق مذاکره تلاش‌های دیپلماتیکی را برای تضمین پایان تبادل آتش در مرزهای لبنان و اسرائیل انجام می‌دهند. در عین حال اما حزب‌الله اعلام کرده است مادامی که آتش‌بس در نوار غزه برقرار نشود حملات خود به اسرائیل را متوقف نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید