پیشنهاد اسرائیل برای مدیریت گذرگاه رفح با مشارکت سازمان ملل و احزاب فلسطینی

بایدن به همتای مصری خود اطلاع داد که اگر عبور کامیون‌ها به غزه از سر گرفته نشود، واشینگتن به شکل علنی از قاهره انتقاد خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» در قاهره گزارش دادند که اسرائیل به مصر پیشنهاد داد تا گذرگاه رفح را با مشارکت سازمان ملل متحد و احزاب فلسطینی غیروابسته به حماس مدیریت کند.

به گفته اين منابع، اسرائیل پیشنهادی مشابه در این زمینه را به مصر نيز ارائه کرده است.

این منابع تاكيد كردند که هفته آینده یک هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد مدیریت گذرگاه رفح و بحران مرزی وارد قاهره می‌شود و در اين راستا واشینگتن به قاهره گفته از عدم حضور اسرائیل در گذرگاه رفح حمايت می‌کند.

این در حالی است که وبسایت آمریکایی «آکسیوس»، پنج‌شنبه دهم خرداد به نقل از مقامات اسرائیلی و آمریکایی گزارش داد که کاخ سفید در تلاش است هفته آینده یک نشست سه جانبه آمریکایی، مصری و اسرائیلی در قاهره برگزار کند تا درباره بازگشایی گذرگاه رفح و تامین امنیت مرزها گفت‌وگو کنند.

به گزارش آکسیوس، مقامات آمریکایی گفتند که یکی از موضوعات محوری در این نشست سه جانبه، طرح چگونگی بازگشایی گذرگاه رفح بدون حضور نظامی اسرائیل در سمت فلسطینی خواهد بود.

این پایگاه خبری به نقل از یک مقام آمریکایی افزود: که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده به عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود اطلاع داد که «اگر عبور کامیون‌ها از گذرگاه رفح به غزه از سر گرفته نشود، واشینگتن به شکل علنی از قاهره انتقاد خواهد کرد.»

«آکسیوس» در ادامه گفت که یک هیئت آمریکایی به رهبری یک مقام ارشد شورای امنیت ملی ظرف چند روز آینده راهی مصر خواهد شد.

پیشتر، دفتر ریاست جمهوری مصر، جمعه چهارم خرداد اعلام کرد که السیسی و بایدن توافق کردند تا به‌طور موقت ارسال مقادیری کمک‌های بشردوستانه و سوخت برای تحویل به آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» انجام شود.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری مصر ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» موقتی خواهد بود و تا تعریف «یک مکانیسم قانونی برای راه‌اندازی مجدد بخش فلسطینی گذرگاه مرزی رفح»، ادامه خواهد یافت.

مخالفت با کوچاندن اجباری

دفتر ریاست جمهوری در ادامه بیانیه خود افزود که رهبران مصر و آمریکا مجدداً بر مخالفت خود با همه اقداماتی که برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد ابراز کردند.

همچنین اعلام شد که رهبران دو کشور بر لزوم جلوگیری از گسترش دامنه جنگ و تحقق راه حل تشکیل دو کشوری مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی تأکید کردند.

بایدن در بیانیه‌ای که جمعه توسط کاخ سفید منتشر شد، از تعهد السیسی برای اجازه دادن به جریان موقت کمک‌های بشردوستانه ارائه شده توسط سازمان ملل از مصر و از طریق گذرگاه «کرم ابوسالم» به منظور توزیع آن در سراسر غزه استقبال کرد.

به گفته کاخ سفید، روسای جمهوری دو کشور آمریکا و مصر روز جمعه در مورد «ابتکارات جدید برای تضمین آزادی گروگان‌ها همراه با آتش‌بس فوری و پایدار در غزه» گفت‌وگو کردند و بر «تعهد خود برای همکاری برای ایجاد شرایط برای دستیابی به صلح دائم و پایدار در منطقه خاورمیانه» تاکید کردند.

وزارت بهداشت غزه روز پنج‌شنبه خواستار باز شدن همه گذرگاه‌ها به ویژه برای تسهیل تخلیه بیماران و مجروحان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید