نخست‌وزیر مصر در اجلاس ریاض: مردم غزه در معرض مجازات دسته‌جمعی قرار دارند

هماهنگ کننده سازمان ملل: نباید برای امدادرسانی به مردم غزه در انتظار راه حل سیاسی ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی مدبولی، نخست‌وزیر مصر، دوشنبه، 10 اردیبهشت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض گفت: «فلسطینی‌های نوار غزه پس از 7 اکتبر با مجازات دسته‌جمعی مواجه هستند».

مدبولی افزود: «برای بازسازی مجدد نوار غزه به دهه‌ها نیاز داریم و قاهره برای جلوگیری از نابودی آرمان فلسطین، با کوچاندن مردم غزه به سمت مصر مخالفت کرده است».

از سویی سیگرید کاگ، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در غزه، در جریان در همان نشست، ضمن تاکید بر لزوم «ورود کمک‌ها و داروی بیشتر به نوار غزه»، توضیح داد که «توزیع کمک‌ها در نوار غزه به دلیل ویرانی گسترده این منطقه با چالش‌هایی مواجه است».

کشته‌شدن 200 امدادگر

هماهنگ کننده سازمان ملل با بیان این که 200 امدادگر در غزه کشته شدند، گفت: «این یک رکورد است».

او همچنین با تاکید بر این که «نباید منتظر راه حل سیاسی برای امداد رسانی به مردم غزه ماند»، ضرورت «تأمین سرپناه و آب برای مردم غزه به منظور جلوگیری از شیوع همه‌گیری‌ها» را خاطر نشان کرد.

کاگ با این هشدار که «بحران سلامت روانی در میان فلسطینی‌های غزه بسیار گسترده است»، ادامه داد: «ما چشم به راه یک تحول استراتژیک در وضعیت انسانی در نوار هستیم».

پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس

از سویی استفان سژورنی، وزیر خارجه فرانسه دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات آتش‌بس در غزه در حال پیشرفت است.

سژورنی در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در ریاض به «رویترز» گفت: « کارها رو به جلو است، اما باید همواره در این بحث‌ها و مذاکرات، محتاط بود، وضعیت در غزه فاجعه‌بار است و ما نیاز به آتش‌بس داریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید