نتانیاهو: تهدید به بازداشت مقامات اسرائیلی «شرم‌آور» است

بنیامین نتانیاهو: اسرائیل هیچ تلاشی از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی برای تضعیف حق ذاتی آن در دفاع از خود را نخواهد پذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال نگرانی‌ها از صدور احکام بازداشت از سوی دیوان کیفری بین‌المللی علیه مقامات اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه 7 اردیبهشت، صدور چنین احکامی برای بازداشت سربازان و مسئولان اسرائیلی را «شرم‌آور» دانست و گفت «ما تسلیم این حکم نخواهیم شد.»

نتانیاهو در پلتفرم «ایکس» تاکید کرد که اسرائیل به رهبری او هیچ تلاشی از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی برای تضعیف حق ذاتی کشورش در دفاع از خود را نخواهد پذیرفت.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین افزود که تهدید به بازداشت نظامیان و مقامات در آنچه او به عنوان «تنها دولت دموکراتیک در خاورمیانه و تنها دولت یهودی در جهان» توصیف کرد را امری شرم‌آور توصیف کرد.

تاکید بر حق دفاع از خود

نتانیاهو ضمن تاکید این‌که «اسرائیل تا رسیدن به پیروزی به جنگ خود ادامه خواهد داد»، افزود: «ما هرگز از دفاع از خود دست نخواهیم کشید.»

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه گفت اگرچه دیوان کیفری بین‌المللی بر اقدامات اسرائیل تأثیری نخواهد گذاشت، اما تهدید نیروها و مقامات «سابقه خطرناکی برای همه دموکراسی‌هایی خواهد بود که با تروریسم مبارزه می‌کنند.»

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از یک منبع آگاه اعلام کردند که کریم خان، دادستان جنایی دیوان کیفری بین‌المللی، بدون چراغ سبز کاخ سفید، حکم بازداشت علیه مقامات اسرائیلی را صادر نمی‌کند.

«شبکه 12» اسرائیل در این خصوص اعلام کرده بود که مقامات اسرائیل بیم آن دارند که دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه به دلیل جنگ در نوار غزه، حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و سایر مقامات این کشور را صادر کند.

این کانال همچنین گزارش داد که اسرائیل به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد دادگاه احتمالاً قبل از پایان ماه آوریل دستورات خود را صادر خواهد کرد.

«شبکه 12» اسرائیل در ادامه گزارش خود فاش کرد که دفتر نتانیاهو سه‌شنبه گذشته جلسه اضطراری برای بحث درباره احکام بازداشت احتمالی برگزار کرد و وزرای دادگستری، امور خارجه، امور استراتژیک و کارشناسان حقوقی در این نشست شرکت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید