انتخابات محلی ترکیه؛ اپوزیسیون در حال پیشروی در استانبول و پیروزی در آنکارا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس نتایج اولیه منتشر شده از سوی رسانه‎های ترکیه، شمارش آرا در شامگاه یک‌شنبه 12 فروردین پس از انتخابات شهرداری‌ها، پیشروی مخالفان در استانبول و آنکارا نشان می‌دهد.

پس از شمارش حدود 20% آرا، اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول 49.6% آرا را به دست آورد که این رقم برای رقیب اصلی او 41.6% برآورد شده است.

در آنکارا پس از شمارش 12.4% آرا، منصور یاواش شهردار پایتخت 56.3% آرا را در مقایسه با 36.3% برای رقیب خود از صندوق‌ها به دست آورد.

اکرم امام‌ اوغلو، شهردار استانبول گفت: «از نتایج انتخابات محلی پس از شمارش 40% آرا بسیار خوشحالیم.»

اپوزیسیون ترکیه همچنین از پیروزی خود در انتخابات محلی آنکارا خبر داد.

به گفته مقامات ترکیه، مراکز رای‌گیری در این کشور روز یک‌شنبه پس از اتمام انتخابات شهرداری‌ها، بسته شده است.

احمد ینر، رئیس شورای عالی انتخابات به خبرنگاران گفت: «فرایند انتخابات بدون هیچ مشکلی به جز چند مورد به پایان رسید.»

بیش از 61 میلیون رای‌دهنده در ترکیه روز یک‌شنبه روسای شهرداران خود را در انتخاباتی که آزمونی برای دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور که مصمم به باز پس گیری استانبول پس از شکست 2019 است، انتخاب کردند.

در دهه 1990، انتخاب اردوغان به عنوان شهردار استانبول بزرگ نقطه عطفی در زندگی سیاسی او بود.

اردوغان 70 ساله با تمام قدرت وارد کارزار انتخاباتی در کنار نامزدهای حزب عدالت و توسعه که رهبری آن بر عهده دارد، در کشور 85 میلیون نفری شد و گردهمایی‌های انتخاباتی را با سرعت برگزار کرد که گاه به چهار گردهمایی در روز می‌رسید.

رقابت در استانبول

اردوغان با مراد کوروم کاندیدای استانبول و وزیر سابق که اغلب در بنرهای خود در کنار رئیس جمهوری ظاهر می‌شود، وارد کارزار مبارزاتی شد.

او از طریق این انتخابات، به دنبال انتقامی است که حزبش در سال 2019 از اکرم امام اوغلو در پایتخت اقتصادی کشور باخت.

ناظران معتقدند اگر اکرم امام اوغلو دوباره انتخاب شود، در انتخابات ریاست جمهوری 2028 امتیازاتی را به دست خواهد آورد.

اردوغان روز شنبه، یک روز پیش از انتخابات، سه گردهمایی انتخاباتی در استانبول، قسطنطنیه سابق که از آن به عنوان «گوهر و گنج، دیده ملت» یاد می‌کند، برگزار کرد.

مخالفان پراکنده

برخلاف انتخابات شهرداری‌ها که در سال 2019 برگزار شد، مخالفان این بار غیرمنسجم و پراکنده بودند.

حزب جمهوری‌خواه خلق، بزرگترین حزب اپوزیسیون، نتوانست حمایت احزاب دیگر در استانبول و شهرهای دیگر ترکیه را جلب کند.

اوزگور اوزل، رئیس حزب جمهوری‌خواه خلق، روز شنبه در جریان دیدار از شهر ازمیر واقع در غرب این کشور، ابراز امیدواری کرد این شهر مانند آنکارا در دست مخالفان باقی بماند.

در کشوری که تورم 67% و سقوط ارزش پول (از 19 به 31 لیر) را در یک سال گذشته تجربه کرده، ممکن است رای دهندگان به مخالفان اردوغان تمایل بیشتری داشته باشند.

بایرام بالچی، پژوهشگر مرکز مطالعات و تحقیقات بین المللی در پاریس، معتقد است که اگر امام اوغلو پیروز شود خود را به عنوان نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آینده معرفی خواهد کرد.

به باور بالچی، اگر حزب اردوغان در استانبول و آنکارا پیروز شود، رئیس‌جمهوری ترکیه با امید بیشتری به سوی اصلاح قانون اساسی با هدف نامزدی در سال 2028 برای چهارمین دوره خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید