بنی گانتز: نشانه‌های مثبتی از امکان اجرای معامله جدیدی برای تبادل گروگان‌ها وجود دارد

رایزنی‌های هیئت اعزامی حماس در قاهره درباره برقراری آتش‌بس ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که اسرائیل به انجام عملیات نظامی در شهر رفح که به مکان تجمع بیش از یک میلیون آواره فلسطینی تبدیل شده، تهدید می‌کند، بنی گانتز، از اعضای شورای جنگ اسرائیل، چهارشنبه 2 اسفند گفت که نشانه‌هایی اولیه از احتمال توافق جدید برای تبادل گروگان‌ها به چشم می‌خورد.

گانتز همچنین تاکید کرد که بدون توافق جدیدی برای تبادل گروگان‌ها، ارتش اسرائیل به عملیات خود در رفح طی ماه رمضان ادامه خواهد داد.

در همین راستا، منابع «العربیه» گزارش دادند که هیئت حماس به ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش، در سفر به قاهره رایزنی با مقامات مصری را در خصوص آتش‌بس در غزه آغاز کرده است.

«مسیر جدید»

منابعی درون جناح‌های فلسطینی اوایل چهارشنبه فاش کردند که مسیر جدیدی برای آتش‌بس در نوار غزه در پایتخت مصر در حال بررسی است که شامل آتش‌بس برای یک دوره 45 روزه است و در ازای آزادی هر گروگان اسرائیلی افزایش می‌یابد.

خبرگزاری «العالم العربی» (AWP) به نقل از این منابع آگاه خارج از غزه، گزارش داد که مسیر جدید مراحل دیگری را برای بحث در مورد آتش‌بس دائمی پس از برقراری آتش‌بس موقت در مرحله نخست پیشنهاد می‌کند.

ورود کمک‌های بشردوستانه

این منابع همچنین توضیح دادند که مسیر آتش‌بس شامل آزادی مردان مسن و زنان باقی‌مانده اسرائیلی در ازای آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی است.

آن‌ها در ادامه به «العالم العربی» خاطرنشان کردند که مسیر جدید امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به طور گسترده به شهر غزه و شمال آن را فراهم می‌کند، اما شامل بازگشت آوارگان جنوب به مناطق خود نمی‌شود.

خوش‌بینی محتاطانه در اسرائیل

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که سه‌شنبه، برای اولین بار پس از چند هفته در اسرائیل در خصوص احتمال پیشرفت در مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا با حماس، نشانه‌هایی از خوش‌بینی محتاطانه پدیدار شد.

نشریه اسرائیلی «هاآرتص» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که تغییری در نتیجه تلاش‌های جدید آمریکا که منجر به پیشرفت در ارتباطات به رهبری ویلیام برنز، رئیس سیا و برت مک‌گورک، مشاور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه نیز در آن شرکت داشتند، رخ داده است.

شایان ذکر است که اخیرا حماس بارها تایید کرده است که هیچ توافق نامه‌ای را که شامل آتش‌بس کامل در نوار غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این باریکه نشود، را نخواهد پذیرفت.

شرط توقف حمله به رفح

در همین حال، اسرائیل پیشنهاد داد در ازای توقف حمله خود به رفح، حماس باید تمامی گروگان‌های بازداشت شده از 7 اکتبر را آزاد کند.

شایان ذکر است که آخرین توافقنامه تبادل اسرا میان دو طرف در اواخر نوامبر گذشته انجام شد که به دنبال آن 105 گروگان اسرائیلی در ازای 240 اسیر فلسطینی زندانی در اسرائیل آزاد شدند.

این در حالی است که بر اساس برآوردهای اسرائیل، 130 گروگان اسرائیلی همچنان در غزه باقی‌مانده‌اند که 30 نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید