از میان ده‌ها هزار كودک‌‌سرباز شبه‌نظامیان حوثی هفت هزار تن کشته شده‌اند

شبه‌نظامیان حوثی از سال 2014 آغاز جنگ در یمن، هزاران کودک را استخدام و در جبهه‌های جنگ و عملیات نظامی خطرناک از جمله مین‌گذاری، وسایل انفجاری و شناساسی استفاده کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «میون» در گزارشی اعلام کرد بیش از 7000 کودک‌سرباز جذب شده توسط شبه‌نظامیان حوثی در درگیری‌های مسلحانه یمن از سال 2014، کشته شده‌اند.
بر اساس این گزارش، شبه‌نظامیان حوثی بیشترین جذب سرباز از میان کودکان در یمن از سال 2014 تا 2023 را داشته است.

به گفته سازمان «میون» این شبه‌نظامیان در مغایر با مقررات صندوق کودکان ملل متحد «یونیسف» که در آوریل 2022 متعهد شد از استخدام کودکان در جنگ رجلوگیری کند، متعهد نبوده است.


این سازمان از همه طرف‌های درگیر در یمن به‌ویژه شبه‌نظامیان حوثی خواست عضوگیری کودکان را فورا متوقف و کودک‌سربازان را از خدمت خارج کند و به برنامه‌های سازمان ملل متعد شود.
شبه‌نظامیان حوثی از سال 2014 آغاز جنگ در یمن، هزاران کودک را استخدام و در جبهه‌های جنگ و عملیات نظامی خطرناک از جمله مین‌گذاری، وسایل انفجاری و شناساسی استفاده کرده‌اند.
سازمان ملل از سال 2011 حوثی‌ها را در فهرست سالانه گروه‌های ناقض حقوق کودکان در درگیری‌های مسلحانه و لیست استفاده نظامی از کودکان قرار داده است.
حوثی‌ها در سال 2022 توافقنامه‌ای ار سازمان ملل امضا کردند که هدف آن پایان دادن به تخلفات شدید علیه کودکان، از جمله استفاده از آنان در نیروهای مسلح این گروه بود که به موجب آن متعهد شدند تمامی کودکان را ظرف شش ماه از نیروهای خود اخراج کنند اما این اجرا هرگز عملی نشد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید