جزئیاتی از توافق برای وقفه 35 روزه جنگ در غزه در ازای آزادی 35 گروگان اسرائیلی

آزادی تعدادی از اسرای بازمانده اسرائیلی از زخمی‌ها، بزرگسالان و زنان در ازای یک وقفه 35 روزه جنگ در غزه و آزادی تعدادی از زندانیان فلسطینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه تلویزیونی «کانال 12» اسرائیل، پنج‌شنبه 12 بهمن گزارش داد که دیوید بارنیا، رئیس سازمان «موساد» متن طرحی را برای مبادله اسرا بین حماس و اسرائیل و وقفه 35 روزه جنگ در نوار غزه به شورای جنگ اسرائیل ارائه کرده است.

طبق گزارش این کانال تلویزیونی، طرح توافق احتمالی جدید شامل آزادی 35 زندانی اسرائیلی بازمانده از جمله زنان، مجروحان و افراد مسن در ازای یک وقفه 35 روزه جنگ و آزادی تعدادی از زندانیان فلسطینی در اسرائیل شده است.

این طرح همچنین شامل امکان تمدید این وقفه برای یک هفته دیگر پس از 35 روز، به منظور انجام مذاکرات درباره امکان تکمیل مرحله دوم توافق، که شامل آزادی جوانان و همه کسانی است که حماس آنها را به عنوان سربازان اسرائیلی به اسارت گرفته است.

طبق این گزارش اما هنوز اختلاف برسر آزادی برخی از زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیلی وجود دارد. مشکل اساسی طرف اسرائیلی برای آزادی تعدادی از «زندانیان امنیتی» فلسطینی که اسرائیل مجبور به آزاد کردن آنها می‌شود، نیست بلکه اختلاف برسر نوع این زندانیانی که مقامات تل‌آویو با آزادی آنها مخالف است.

در این گزارش آمده است که پذیرش هرگونه معامله‌ای که شامل آزادی تعداد زیادی از فلسطینی‌ها که به دلیل دست داشتن در حملاتی که منجر به قتل اسرائیلی‌ها شد، برای عامه مردم اسرائیل و اغلب سیاستمداران این کشور دشوار خواهد بود.

در این گزارش اشاره‌‌ای به تعداد فلسطینی‌هایی که قرار است آزاد شوند، نشده است.

3 نام مهم

بر اساس آنچه روزنامه «یدیعوت آحارونوت» عصر دیروز گزارش داد، حماس اصرار دارد که معامله بعدی شامل سه اسیر شناخته شده فلسطینی به نام‌های «مروان البرغوثی»، «احمد سعدات» و «عبدالله البرغوثی» باشد.

این نام‌های بزرگ از شخصیت‌های فلسطینی بویژه مروان البرغوثی چنانچه آزاد شوند، قادر به تغییر کلی چهره تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهند بود. در آخرین نظرسنجی که در کرانه باختری انجام شد، پس از محمود عباس، رئیس‌ کنونی تشکیلات خودگردان فلسطینی، مروان البرغوثی به عنوان شخص مناسب برای ریاست دولت خودگردان فلسطینی شناخته شد.

البرغوثی که در سال 2002 توسط اسرائیل دستگیر شد، به اتهام برنامه‌ریزی برای انجام عملیاتی که در آن 5 اسرائیلی کشته و تعدادی دیگر مجروح شدند، در حال گذراندن حکم پنج بار حبس ابد و 40 سال زندان است.

احمد سعدات، دبیرکل جبهه مردمی است که در سال 2001 قصد ترور «رحبعام زائیوی» وزیر اسرائیل را داشت.

اسرائیل قبلاً از آزادی احمد سعدات به عنوان بخشی از توافق «شالیت» برای تبادل زندانیان در سال 2011، خودداری کرد.

نفر سوم عبدالله البرغوتی، یکی از اعضای حماس و از رهبران شاخه نظامی این سازمان در کرانه باختری به حساب می‌آید.

به نوشته این روزنامه، عبدالله البرغوثی اکنون در حال گذراندن حبس ابد به مدت 67 سال است که در اسرائیل حکمی بی‌سابقه است.

تاکنون هیچ یک از طرفین موضع خود را درباره جزئیات جدیدی که اخیراً منتشر شده است، اعلام نکرده است.

به گفته منابع فلسطینی و آمریکایی روز یکشنبه هفته گذشته نشستی با حضور اسرائیل، آمریکا، مصر و قطر در پاریس پایتخت فرانسه برگزار شد تا درباره توافق احتمالی مبادله اسرا و توقف سه مرحله‌ای جنگ که در سه ماه آینده برگزار می شود، گفت‎وگو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید