ایران برای کمک به پیشبرد مذاکرات صلح یمن اعلام آمادگی کرد

مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران از پیشرفت چشمگیر روند مذاکرات صلح یمن استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی اصغر خاجی، مشاور ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی دوشنبه یازدهم دی از پیشرفت‌های حاصله در فرایند مذاکرات صلح یمن استقبال کرده و آمادگی ایران جهت کمک به پیشبرد این روند را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» خاجی طی مذاکرات خود با محمد عبدالسلام، مذاکره‌کننده ارشد حوثی‌ها در تهران، آمادگی ایران «برای کمک به پیشبرد این روند» را ابراز کرد.

در گزارش «ایرنا» آمده است که دو طرف در این دیدار بر ضرورت رسیدگی به بحران جاری در یمن از طریق گفت‌وگوهای سیاسی تاکید کردند.

آتش‌بس فراگیر در یمن

شایان ذکر است که هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن ماه گذشته اعلام کرد که طرف‌های نزاع در یمن به توافقی برای پایبندی به مجموعه‌ای از تدابیر از جمله آن اجرای آتش‌بس فراگیر در همه مناطق این کشور دست یافتند.

دفتر فرستاده سازمان ملل در این راستا اعلام کرد که این تدابیر همچنین پیوستن به آمادگی‌ها برای ازسرگیری روند سیاسی همه‌جانبه تحت سرپرستی سازمان ملل را شامل می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده که گروندبرگ در همکاری با طرف‌های ذیربط در مرحله کنونی برای ایجاد نقشه‌راهی تحت نظارت بین‌المللی که شامل این تعهدات الزام‌آور و حمایت از اجرایی شدن آن است، تلاش می‌کند.

همچنین در این بیانیه آمده که نقشه راه تحت سرپرستی سازمان ملل علاوه بر دیگر موارد، شامل پایبندی طرف‌ها به برقراری آتش‌بس فراگیر در یمن، پرداخت حقوق کارکنان بخش دولتی، ازسرگیری صادرات نفت، گشودن راههای ارتباطی در استان تعز و دیگر مناطق یمن و ادامه برچیدن محدودیت‌های اعمال شده بر فرودگاه صنعا و بندر الحدیده، می‌شود.

این نقشه راه بنا بر بیانیه صادره همچنین با ایجاد سازوکارهایی اجرایی زمینه را برای فرآیندی سیاسی که توسط یمنی‌ها و با حمایت سازمان ملل راهبری می‌شود، فراهم می‌سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید