سناریوی جنجالی لیبرمن برای پساجنگ؛ سیطره اسرائیل بر شمال غزه و اشغال جنوب لبنان

وزیر دفاع پیشین اسرائیل همچنین خواستار تخریب محور فیلادلفیا در مرز با مصر طی سناریویی شد که به موجب آن، حدود 1.5 میلیون نفر از ساکنان نوار غزه در نتیجه «پیامدهای گریزناپذیر جنگ غزه»، داوطلبانه راهی سینا خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه بمباران نوار غزه از سوی اسرائیل، اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، جمعه 8 دی، پستی جنجالی را در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس» با عنوان «روز بعد»، درباره سناریوهای پساجنگ غزه منتشر کرد.

لیبرمن از اسرائیل خواست با در دست‌گرفتن کنترل امنیتی شمال نوار غزه، نواری امنیتی را در عمق حداقل یک کیلومتری داخل منطقه نوار غزه ایجاد کند. او همچنین از اسرائیل خواست با اشغال جنوب لبنان، ارتش اسرائیل را در منطقه رودخانه لیطانی مستقر کند.

لیبرمن به این مقدار اکتفا نکرد و خواستار تخریب محور فیلادلفیا در مرز با مصر طی سناریویی شد که به موجب آن، حدود 1.5 میلیون نفر از ساکنان نوار غزه در نتیجه «پیامدهای گریزناپذیر جنگ غزه»، داوطلبانه راهی سینا خواهند شد.

لیبرمن در پست خود نوشت: «هر گونه حل و فصل در مورد موضوع فردای جنگ باید شامل پیامی روشن خطاب به حماس و حزب‌الله مبنی بر عدم ایجاد مزاحمت برای ما باشد».

لیبرمن خاطرنشان کرد که «از دست‌دادن مناطق تحت کنترل حماس و حزب‌الله، بهای سنگینی است که آنها باید بپردازند.»

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، 1.9 میلیون نفر، که 85 درصد از جمعیت غزه را تشکیل می دهند، به دلیل جنگ، مجبور به فرار شد و شبح قحطی در نوار تحت محاصره غزه که با بحران انسانی فزاینده روبرو است، پدیدار شده است.

به‌گفته دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد، با استناد به برآوردهای میدانی انجام‌شده، به موازات تشدید عملیات در خان‌یونس (جنوب نوار غزه) و مرکز غزه در روزهای اخیر، دست‌کم 100 هزار نفر» به سمت رفح، آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید