اسرائیل و حماس با تمدید آتش‌بس موقت موافقت کردند

وزارت خارجه قطر: هفتمین روز آتش‌بس میان اسرائیل و حماس بر اساس پیش‌ شرط‌های سابق صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل و گروه حماس از تمدید آتش‌بس موقت در نوار غزه برای هفتمین روز متوالی خبر دادند.

وزارت خارجه قطر نیز اعلام کرد که هفتمین روز آتش‌بس میان اسرائیل و حماس بر اساس پیش‌ شرط‌های سابق صورت می‌گیرد. این وزارت‌خانه همچنین تاکید کرد که به تلاش‌ برای دستیابی به آتش‌بس دائمی در غزه ادامه می‌دهد.

پیشتر، گردان‌های «القسام» با صدور بیانیه‌ای از نیروهای خود خواسته بود در آخرین ساعات آتش‌بس با اسرائیل، آمادگی رزمی بالایی داشته باشند.

حماس در بیانیه روز پنج‌شنبه 9 آذر اعلام کرد، اسرائیل از تحویل گروه جدید پیشنهادی اسرای زن و کودک، در ازای تمدید آتش‌بس با شرایط قبلی را رد کرده است. حماس یادآور شد، گروهی که اسرائیل از تحویل آن‌ها خودداری کرده، شامل 7 زن و کودک بازداشتی و 3 جسد که در حمله هوایی اسرائیل به غزه کشته شده، هستند.

آمریکا، قطر و مصر به عنوان کشورهای میانجی برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس در تلاش هستند با تمدید آتش‌بس، روند تبادل اسرا را شامل نظامیان اسرائیلی اسیر نزد حماس کنند. آزادی و تبادل اسیران تاکنون فقط زنان و کودکان را شامل شده است.

میانجیگران همچنین می‌کوشند خواست اسرائیل برای آزادی روزانه 10 اسیر را برآورده کرده تا مدت آتش‌بس طولانی‌تر شود.

آتش‌بس موقت باعث توقف جنگ غزه شد که از هفتم اکتبر با حمله گروه حماس به شهرک‌ها و مکان‌های نظامی اسرائیلی اطراف غزه آغاز شده بود.

حمله حماس به کشته‌شدن 1200 اسرائیلی و به اسارات درآمدن دست‌کم 240 نفر دیگر شد.

به نوبه خود، حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به غزه به کشته‌شدن حدود 16 هزار فلسطینی اغلب غیرنظامی منجر شد ‌و مناطق گسترده‌ای از شمال این منطقه را به ویرانه تبدیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید