عفو بین‌الملل: شواهد جدیدی از ارتکاب جنایت جنگی توسط اسرائیل در غزه به‌ دست آوردیم

دیوان کیفری بین‌المللی خواستار اتخاذ اقدامات روشن و فوری برای انجام تحقیقاتی درباره وقوع جنایات جنگی توسط اسرائیل در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سامی عبدالمنعم، عضو سازمان عفو بین‌الملل گفت که این سازمان شواهد جدیدی از ارتکاب «جنایت جنگی» توسط اسرائیل در غزه به‌ دست آورده است.

عبدالمنعم، شامگاه دوشنبه 29 آبان در گفت‌وگو با خبرگزاری «العالم العربی» تصریح کرد که اسرائیل بدون اخطار قبلی غیرنظامیان در مدارس و بیمارستان‌ها را هدف قرار داده است.

او افزود، به‌رغم این شواهد، محاکمه اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی دشوار است.

وی اشاره کرد، عفو بین‌الملل چندین درخواست کمک از سوی افرادی که مکان سکونت آنها بدون اخطار قبلی مورد حمله اسرائیل قرار گرفته بود، دریافت کرده است.

این مقام تاکید کرد که چنین اقدامی، خلاف قوانین بین‌المللی و قواعد جنگ به‌شمار می‌رود.

عفو بین‌الملل، روز گذشته اعلام کرد که اسرائیل طی دو جنایت جنگی، مرتکب قتل 46 غیرنظامی فلسطینی شده است که باید در این باره تحقیقاتی انجام شود.

این نهاد بین‌المللی در راستای ثبت نقض قوانین جنگی توسط اسرائیل گزارش داد طی دو وضعیت ویژه که می‌توان آنها را جنایت جنگی در غزه محسوب کرد، 46 فلسطینی از جمله 20 کودک در حملات هوایی اسرائیل کشته شدند.

طبق این گزارش، یک زن 80 ساله و یک کودک سه ماهه هم در این حملات کشته شده‌اند.

گزارش افزوده است، دو حمله مذکور که در روزهای 19 و 20 اکتبر اتفاق افتاد، یک کلیسای محل استقرار صدها جنگزده در شهر غزه و یک منزل مسکونی در اردوگاه نصیرات در مرکز نوار غزه را هدف قرار داده بود.

عبدالمنعم بیان کرد که اسرائیل عضو توافقنامه دیوان کیفری بین‌المللی نیست و محاکمه آن برای ارتکاب جنایات جنگی بسیار دشوار است.

او خاطرنشان کرد که اسرائیل پیوسته قوانین درگیری و جنگ را رعایت نمی‌کند و مکان‌های دینی، مدارس، بیمارستان‌ها و محل پناه‌گرفتن جنگزدگان را هدف قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد که «شرایط کماکان روشن نیست و تا زمان برقراری آتش‌بس، نمی‌توان پرونده‌ای علیه نیروهای اشغالگر درباره ارتکاب جنایات جنگی تشکیل داد.»

عبدالمنعم اظهار داشت، عفو بین‌الملل شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد اسرائیل با هدف ارعاب و اجبار مردم غزه به ترک منازل خود و کوچ اجباری آنها به جنوب این منطقه، زنان و کودکان را عامدانه هدف قرار می‌دهد.

او توضیح داد که در جریان حمله اسرائیل به بیمارستان‌ها، «درگیری مسلحانه میان ارتش اسرائیل و فلسطینیان رخ نداد بلکه طبق شواهد، اسرائیل عامدانه غیرنظامیان را هدف قرار می‌داد.»

وی گفت که «نقض قوانین مرتبط با قواعد درگیری، اصلی‌ترین اقدام اسرائیل علیه ساکنان غزه به‌حساب می‌آید چرا که از ابتدای بحران کنونی هیچ درگیری مستقیمی وجود نداشته است.»

عبدالمنعم ابراز داشت که نقش نهادهای حقوقی نوشتن گزارش از نقض قوانین بین‌المللی است و تصمیم‌گیری برعهده دیگر افراد و نهادها مانند فرستادهای ویژه سازمان ملل متحد است.

اریکا چگوارا روساس، مدیر بخش تحقیقات جهانی سازمان عفو بین‌الملل هم در گزارشی اشاره کرد، «حملات کشنده و غیرقانونی اسرائیل بخشی از رویکرد بی‌توجهی عامدانه به جان غیرنظامیان فلسطینی است و نشانگر حملات نظامی بی‌سابقه اسرائیل به غزه بوده که تمامی این منطقه را بی‌امن کرده است.»

در همین رابطه، دیوان کیفری بین‌المللی نیز خواستار اتخاذ اقدامات روشن و فوری برای انجام تحقیقاتی درباره وقوع جنایات جنگی توسط اسرائیل در غزه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید