یورش به الاقصی با رهبری «بن گویر» در سایه تداوم بحران اصلاحات قضایی اسرائیل

اعتراضات به طرح اصلاحات قضایی در اسرائیل پنج‌شنبه به دلیل برگزاری یک مناسبت مذهبی و تقابل قضایی پیش‌رو که قرار است هفته آینده برگزار شود، متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تظاهرات حمایت‌کنندگان و مخالفان طرح اصلاحات قضایی در اسرائیل به دلیل برگزاری یک مناسبت مذهبی یهودی روز پنج‌شنبه 5 مرداد متوقف شد. همزمان با آن، رهبران جریان ملی همه طرف‌ها را به صلح و آشتی فراخواندند، در حالی که فعالان به بازگشت به خیابان‌ها و افزایش فشار بر دولت نتانیاهو متعهد شدند.

بحران قانون اساسی در اسرائیل که وارد ماه هفتم خود شده، دوشنبه 2 مرداد پس از آن تشدید شد که پارلمان این کشور تغییرات قضایی اولیه که توسط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پشتیبانی می‌شود را به تصویب رساند. این تعدیلات قدرت و اختیارات دیوان عالی اسرائیل را محدود می‌کند.

ورود به حریم مسجدالاقصی

در کرانه شرقی قدس، از ساعات اولیه چهارشنبه 4 مرداد، تنش‌ها در محوطه حریم مسجد الاقصی که با یورش صدها شهرک‌نشین اسرائیلی به مناسبت «نابودی هیکل» طبق باور یهودی رخ داد، بالا گرفت.

رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که صدها شهرک‌نشین به رهبری ایتامار بن‌گویر، وزیر تندرو امنیت ملی در دولت نتانیاهو تحت مراقبت شدید پلیس اسرائیل از دروازه مغربی به صحن مسجد الاقصی يورش بردند.

خبرگزاری فلسطین (وفا) اعلام کرد که 390 شهرک‌نشین به مسجدالاقصی یورش برده و اقدامات تحریک‌آمیزی را در صحن‌های این مسجد و کوچه‌های بیت‌المقدس قدیم انجام دادند، همچنین مراسم تلمودی را نیز در منطقه باب الرحمه انجام دادند.

شرایط برکناری نخست‌وزیر

گروه‌های فعال در نظارت بر روند دادگاه عالی، از این مرجع قضایی خواستند که مصوبه قانونی جدید را لغو کند. رویارویی حقوقی پنج‌شنبه هفته آینده زمانی آغاز خواهد شد که دیوان عالی به درخواست تجدیدنظر علیه لایحه ائتلاف حاکم که در ماه مارس تصویب شد و شرایط برکناری نخست‌وزیر را محدود می‌کند، رسیدگی خواهد کرد.

در سایه تعطیلات دولتی و برگزاری مراسم‌های مذهبی که در اسرائیل به مناسبت «یادبود ویرانی معبد» با روز‌داری و عزاداری برای تخریب دو کنیسه باستانی یهودی که برخی ویرانی آن را در آن زمان به درگیری‌های داخلی نسبت می‌دهند، برخی رهبران اسرائیلی توصیه کردند که همه مراقب رفتار خود باشند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل که از ماه مارس تلاش می‌کند تا به توافقی برسد، در «فیسبوک» گفت: «من از همه درخواست می‌کنم: حتی با وجود اینکه درد به اوج خود می‌رسد، ما باید مرزها را در مناقشه حفظ کنیم و از خشونت و اقدامات غیرقابل برگشت خودداری کنیم.»

وی افزود:«ما باید زندگی مشترک خود را در 40، 50 و 100 سال آینده و این‌که هر اقدامی چه تاثیری بر فرزندان، نوه‌ها و پل‌های ارتباطی بین ما خواهد گذاشت متصور شویم».

معترضان گفتند که پس از پایان دوره روزه‌داری هنگام غروب آفتاب، دوباره به خیابان خواهند آمد. آنها نتانیاهوی متهم به پرونده‌های فساد را به تلاش برای کاستن از استقلال دادگاه عالی متهم می‌کنند.

چیکما پرسلر، یکی از رهبران تظاهرات، پوستری را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که روی آن نوشته بود «دولت نامشروع است».

وی افزود: «اعتراضات طبق برنامه ادامه خواهد یافت، همزمان اقدامات بیشتری انجام می‌شود و از ابزارهایی که قبلاً استفاده نشده است، استفاده خواهد شد».
از سویی نتانیاهو ضمن دفاع از طرح اصلاحات قضایی بر این باور است که این اصلاحات برای توازن قوا بین مراکز قدرت ضروری است.

نخست‌وزیر اسرائیل تظاهرات جاری و فراخوان پیوستن هزاران نیروی ذخیره ارتش به آن را تلاشی جهت از بین بردن نمایندگی دموکراتیک خود توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید