تنش مرزی لبنان و اسرائیل؛ احتمال وقوع جنگ میان دو کشور

ارتش اسرائیل وقوع نبردهایی چندروزه در صورت تصمیم تل‌آویو برای برداشتن چادرهای برپاشده توسط حزب‌الله در کشتزارهای شبعا را منتفی نمی‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرزهای لبنان و اسرائیل طی چند هفته گذشته، تنش‌هایی میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل را شاهد بود که در جولای 2006 آخرین جنگ بزرگ بین آنها رخ داد.

خبرنگار «العربیه»، یکشنبه 25 تیر گزارش داد که منابع امنیتی اسرائیل هشدار دادند بروز ناآرامی و افزایش تنش در این جبهه حتمی به‌نظر می‌رسد.

Advertisement


واکنش محتمل اسرائیل

به‌رغم تلاش‌های متعدد دیپلماتیک، ارتش اسرائیل وقوع نبردهایی چندروزه در صورت تصمیم تل‌آویو برای برداشتن چادرهای برپاشده توسط حزب‌الله در کشتزارهای شبعا را منتفی نمی‌داند.

فرمانده منطقه شمالی ارتش اسرائیل، یکشنبه با روسای شهرک‌های یهودی‌نشین نزدیک به مرز لبنان به منظور اطمینان خاطردادن به آنها با توجه به تنش کنونی، دیدار کرد.


دو خیمه در شبعا

چند هفته پیش حزب‌الله، دو خیمه در کشتزارهای شبعا برپا کرد که یکی از آنها در سمت اشغالی اسرائیل بود.

حزب‌الله همچنین در 26 ژوئن از سرنگونی یک پهپاد اسرائیلی پس از نقض مرزهای جنوبی لبنان خبر داد.

«خبرگزاری فرانسه» هم به نقل از یک منبع لبنانی در آن زمان گزارش داد که 3 نفر از اعضای حزب‌الله چهارشنبه بر اثر پرتاب نارنجک صوتی توسط ارتش اسرائیل، به شکل سطحی زخمی شدند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای با اعلام این که «تعدادی از افراد مظنون، به سیم‌ خاردار امنیتی شمالی نزدیک شده و سعی در خرابکاری در آن منطقه داشتند»، خاطرنشان کرد که «مظنونان، رصد شدند و از ابزارهایی برای دور کردن آنها استفاده شد.»


شهرک غجر

حادثه چهارشنبه، کمتر از یک هفته پس از آن بود که ارتش اسرائیل در پاسخ به موشک ضدتانک شلیک‌شده از لبنان که در شهرک غجر منفجر شد، چندین گلوله توپ را به سمت خاک لبنان شلیک کرد.

اسرائیل طی هفته‌های گذشته، حصارکشی در اطراف شهرک غجر را به پایان رساند. مقامات لبنانی این اقدام را «تلاشی برای الحاق این شهرک» به اسرائیل توصیف کردند.

لبنان خواستار بازپس‌گیری بخش شمالی غجر، مناطق مرزی کشتزارهای شبعا و تپه‌های کفرشوبا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید