توافق برای ارتقای فوری روابط دیپلماتیک و تبادل سفرا میان مصر و ترکیه

السیسی و اردوغان طی تماسی تلفنی بر تقویت روابط و پیشبرد همکارهای‌ فی‌مابین دو کشور تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاست جمهوری مصر دوشنبه هشتم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای آغاز فوری ارتقای روابط دیپلماتیک و تبادل سفیران میان دو کشور توافق کردند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر در این بیانیه اعلام کرد که السیسی و اردوغان طی تماس تلفنی ضمن تاکید بر «عمق روابط تاریخی که دو کشور و دو ملت مصر و ترکیه را به هم پیوند می‌دهد، در جهت حمایت از تقویت روابط و همکاری‌های فی‌مابین توافق کردند».

در این بیانیه همچنین آمده است که السیسی پیروزی اردوغان برای سومین دوره و انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهوری ترکیه را تبریک گفته است.

شایان ذکر است که سامح شکری، وزیر خارجه مصر در 13 آوریل گذشته در پاسخ به دعوت رسمی مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌‌ای او به آنکارا سفر کرد.

سفر وزیر خارجه مصر به آنکارا در راستای تکمیل گفت‌وگوهای انجام شده با وزیر خارجه ترکیه در قاهره است که ماه مارس گذشته به مصر سفر کرده بود و گفت‌وگوهای دو طرف با محوریت بررسی راهکارهای تقویت روابط دوجانبه میان دو کشور انجام شد.

پس از 10 سال تیرگی روابط آنکارا ماه میلادی گذشته از احتمال پیشرفت در روابط خود با قاهره و امکان تبادل سفرا و ازسرگیری فعالیت‌های نمایندگی‌های دیپلماتیک دو کشور خبر داده بود.

چاووش اوغلو در ماه گذشته پس از ده سال قطع روابط دیپلماتیک میان ترکیه و مصر عازم قاهره شد.

پیش از او نیز، سامح شکری، وزیر خارجه مصر برای ابراز همدردی با دولت و مردم ترکیه در پی وقوع زلزله فاجعه‌باری که به کشته شدن بیش از 50 هزار نفر از مردم ترکیه و سوریه منجر شده بود، به آنکارا سفر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید