اردوغان در آستانه انتخابات اپوزیسیون را به تحریک شهروندان متهم کرد

بر اساس نظرسنجی‌ها، اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در 14 مه برگزار شود، با بزرگترین چالش انتخاباتی دوران سیاسی خود، مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، دوشنبه 18 اردیبهشت چند روز پیش از برگزاری انتخابات، در اظهاراتی اپوزیسیون را بدون ارائه دلیل، به ایجاد بلوا و آشوب و جانبداری از «تروریست‌ها» متهم کرد.

اردوغان طی یک سخنرانی، بدون اشاره مستقیم به حوادث «ارزروم» گفت: «آنها (اپوزیسیون) با بی‌شرمی می‌کوشند با ایجاد فضای (منفی) از طریق اقدامات تحریک‌آمیز خود، شهرهای ما را بدنام کنند.»

او افزود: «آنها با تحریک و توهین به مردم به دنبال یافتن سرپوشی برای شکست قابل ‌پیش‌بینی خود در انتخابات هستند.»

به نظر می‌رسد سخنان اردوغان در اشاره به اقدام یک روز قبل مخالفانش در سامان‌دهی ‌برخوردی بود که طی آن تجمع‌کنندگان به سمت یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون در شهر ارزروم، کانون حزب عدالت و توسعه، سنگ پرتاب کردند.

بزرگترین چالش انتخاباتی

بر اساس نظرسنجی‌ها، اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار است در 14 مه برگزار شود، با بزرگترین چالش انتخاباتی دوران سیاسی خود، مواجه خواهد شد.

تظاهرکنندگان یکشنبه به سمت اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول، از اعضای اصلی اپوزیسیون حزب جمهوری‌خواه خلق، سنگ پرتاب کردند.

امام اوغلو در صورت پیروزی کمال قلیچداراوغلو، رقیب اصلی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری، به سمت معاون رئیس‌جمهوری منصوب خواهد شد.

به گفته تحلیلگران، او در تلاش برای افزایش پشتیبانی رای‌دهندگان از دو جریان محافظه کار ملی‌گرا، بر شدت لحن گفتارش افزوده است.

از سویی سلیمان سویلو، وزیر کشور نیز اپوزیسیون را به تحریک خشونت در ارزروم متهم کرد.

اتهامات علیه اپوزیسیون

سویلو گفت که همسر امام اوغلو با بلندکردن نشانه «پیروزی» مرتبط به حزب غیرقانونی کارگران کردستان«پ ک ک» در میتینگ انتخاباتی دیگری در هفته گذشته، تجمع‌کنندگان را تحریک کرد.

امام اوغلو دوشنبه، نشست دیگری را در شهر قونیه، از دیگر کانون‌های حزب عدالت و توسعه برگزار کرد.

شهردار استانبول گفت: «آنها می‌توانند به سمت ما سنگ پرتاب کنند، اما ما با گل پاسخ خواهیم داد. آشوب‌گران ابتدا از طریق صندوق رای از ملت درس خواهند گرفت و سپس به خاطر اشتباهاتشان در دادگاه‌های مستقل محاکمه خواهند شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم