قاتل هشام الهاشمی کارشناس امنیتی ترورشده عراقی به اعدام محكوم شد

کارشناس عراقی‌: صدور یا اجرای حکم اعدام قاتل الهاشمی کافی نیست «راز» اینکه چه کسی پشت ترور او بود باید فاش شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه جنایی الرصافه عراق امروز یکشنبه 17 اردیبهشت حکم اعدام متهم به قتل هشام الهاشمی کارشناس امنیتی این کشور را صادر کرد.

مرکز رسانه‌ای شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد که «دادگاه جنایی الرصافه حکم اعدام احمد حمداوی عوید را به اتهام ارتکاب جرم قتل هشام الهاشمی کارشناس امنیتی صادر کرده است».

یک منبع نزدیک به دستگاه قضایی عراق که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت که محکوم می‌تواند علیه حکم صادره تقاضای تجدیدنظر کند.

هشام الهاشمی کارشناس معروف عراقی در ژوئن 2020 مقابل منزل خود در منطقه زیونه در شرق بغداد ترور شد.

نیروهای امنیتی عراق 15 ژوئیه 2021 شخصی به نام احمد حمداوی عوید الکنانی به همراه یک گروه 4 نفره که جنایت قتل را مرتکب شدند را دستگیر کردند، اما روند محاکمه قاتل پیوسته به عقب انداخته می‌شد.

6 بار تعویق محاکمه

دادگاه جنایی عراق 6 بار محاکمه قاتل را به تعویق انداخت با این حال متهم که یک افسر نیروی انتظامی با درجه ستوان یکم است، در نهایت به قتل الهاشمی اعتراف کرد.

قاتل در یک ویدیوی ضبط شده که از تلویزیون عراق پخش شد، اعتراف کرد که چهار یا پنج گلوله از سلاح دولتی خود به الهاشمی شلیک کرده است.

گروه خودسر

مقامات عراقی با عدم افشای طرف پشت این ترور، اعلام کردند که الکنانی به یک حزب خودسر وابسته است.

عملیات ترور هشام الهاشمی (47 ساله) که توسط دوربین مدار بسته ضبط شده بود، فضای رعب و وحشت شدیدی را در میان فعالان عراقی ایجاد کرد.

اصرار بر کشف دستان پشت پرده

با انتشار خبر صدور حکم اعدام قاتل الهاشمی، نام این کارشناس فقید که توصیه‌های راهبردی و امنیتی زیادی به رهبران و سیاستمداران عراقی ارائه می‌داد، بار دیگر در سایت‌های خبری و رسانه‌های عراقی برجسته شد.

بسیاری از عراقی‌ها خشمگین هستند که چرا دولت عراق از افشای نام حامیان «افسر احمد حمداوی عوید معارج الکنانی» خودداری می‌کند.

محمود النجار، مدیر مرکز مطالعات بغداد در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «قاتل الهاشمی اعدام خواهد شد، اما مهمترین راز یعنی نام آمران قاتل فاش نخواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید