وزیر خارجه سعودی: برای حل اختلافات با ایران توافق کردیم

در این نشست سعودی برای میزبانی اجلاسی حول جایگاه زن در اسلام ابراز تمایل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی گفت که کشورش بر اساس اصول احترام به حاکمیت کشورها، حسن همجواری و حل اختلافات، با ایران توافق کرده است.

به گزارش «العربیه» بن فرحان پنج‌شنبه 25 اسفند در افتتاحیه چهل و نهمین دوره از اجلاس وزرای خارجه اعضای سازمان همکاری اسلامی در موریتانی، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی برای حل اختلافات با ایران توافق کرده است.

در همین راستا یک منبع سعودی به «العربیه» گفت که توافق‌‌ با ایران اهمیت فرصت‌های مثبتی که به‌دنبال دارد را نشان می‌دهد و بر پایبندی به اصل احترام به حاکمیت کشورها و متوقف کردن مداخله‌جویی در امور کشورها تاکید دارد.

این منبع همچنین گفت که توافق با ایران برای حل اختلافات شامل همه کشورهای عربی و اسلامی می‌شود و ابراز امیدواری کرد که این توافق حاصله تاثیر مثبتی بر پرونده‌ها و بحران‌های منطقه بگذارد.

وزیر خارجه سعودی در این نشست همچنین بر لزوم همبستگی میان کشورهای اسلامی در برابر تعدی‌ها به مقدسات اسلامی تاکید و در ادامه بر حق فلسطینیان در برپایی کشور مستقل فلسطینی تا مرزهای 1967 تاکید کرد.

بن فرحان در نشست وزرای خارجه اسلامی تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی از روند صلح یمن و رسیدن به آتش‌بس پایدار در این کشور حمایت می‌کند.

او همچنین به تلاش‌های سعودی در جهت کاستن از درد و رنج آسیب‌دیدگان از فاجعه زلزله در ترکیه و سوریه اشاره کرد.

میزبانی اجلاس حول جایگاه زن در اسلام

بن فرحان ضمن بیان این‌که ریاض از مسائل اجتماعی و توسعه‌ای در جهان اسلام حمایت می‌کند، گفت کشورش به برقراری روابط جهت تقویت همگرایی میان کشورهای اسلامی باورمند است.

او طی سخنرانی خود در این نشست، تمایل پادشاهی عربی سعودی را برای میزبانی اجلاسی درباره جایگاه زن در اسلام ابراز کرد.

محکومیت همه اشکال و جلوه‌های تروریسم در افغانستان

وزیر خارجه سعودی پنج‌شنبه طی سخنرانی خود در افتتاحیه نشست وزرای خارجه اعضای سازمان همکاری اسلامی همچنین تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی همه اشکال و جلوه‌های تروریسم در افغانستان را محکوم می‌کند.

شایان ذکر است که روز جمعه گذشته سعودی و ایران در پکن توافق کردند که ظرف دو ماه روابط دیپلماتیک فی‌مابین دو کشور که از سال 2016 قطع شده است را از سر گرفته و متقابلا سفارتخانه‌ خود را نزد یکدیگر بازگشایی کنند.

این توافق بین ریاض و تهران که با تلاش‌های عراق و سلطنت عمان در جهت پیشبرد گفت‌وگوهای طولانی مدت و اخیرا با میانجی‌گری چین حاصل شد، تحسین و استقبال گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی را به‌همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید