وزیر دفاع ترکیه: 20 هزار پناهجوی سوری در پی زلزله به کشورشان بازگشتند

زلزله جدید 6.4 ریشتری روز گذشته موجی از رعب و وحشت در میان آسیب‌دیدگان از زلزله قبلی ترکیه ایجاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه سه‌‌شنبه دوم اسفند، بازگشت 20 هزار پناهجوی سوری به کشورشان را پس از زلزله 7.8 ریشتری دو هفته پیش که ترکیه و سوریه را لرزاند و بیش از 47 هزار کشته در دو کشور برجای گذاشت، تایید کرد.

آکار گفت: «نیروهای ارتش ترکیه، 235 هزار نفر را از مناطق زلزله‌زده تخلیه کردند».

تخریب نیم میلیون واحد مسکونی

از سویی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که یک میلیون و 123 هزار ساختمان در منطقه زلزله‌زده مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که 458 هزار واحد مسکونی در داخل 139 هزار ساختمان فروریخته یا به‌شدت آسیب‌دیده، فورا باید تخریب شود.

آکار چند روز پیش طی اظهاراتی که در جریان بازدید از اطراف شهر یایلاداق، مقابل گذرگاه «کسب» در سمت سوریه ایراد شد، گفته بود که 10633 تبعه سوریه پس از زلزله، داوطلبانه به کشور خود بازگشتند.

«مهاجرت دسته‌جمعی»

وزیر دفاع ترکیه، ضمن تکذیب ادعای مهاجرت دسته‌جمعی از سوریه به ترکیه، گفت: « فورا».

او تاکید کرد: «مرزها به صورت شبانه‌روزی با دوربین‌های حرارتی و پهپاد رصد می‌شوند و در حال حاضر، هیچ‌گونه فعالیتی در مرزها وجود ندارد و اقدامی برای عبور از مرزها انجام نمی‌شود».

زمین‌لرزه 6.4 ریشتری

از سویی زمین‌لرزه‌ای جدید، شامگاه دوشنبه، جنوب ترکیه را در نزدیکی مرز سوریه لرزاند که باعث ایجاد وحشت در میان اهالی شد و زیان‌هایی را نیز به دنبال داشت.

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا، شدت این زلزله را 6.4 درجه در مقیاس ریشتر و در عمق 10 کیلومتری از سطح زمین، در نزدیکی شهر انتاکیا در استان هاتای در جنوب ترکیه گزارش کرد.

مرکز لرزه‌نگاری اروپایی مدیترانه‌ای با اعلام بزرگی این زلزله در استان هاتای ترکیه افزود که امواج این زلزله توسط ساکنان این منطقه و همچنین در کشورهای سوریه، لبنان و فلسطین نیز احساس شده است.

همزمان با وقوع زلزله، مقامات ترکیه دستور تخلیه بیمارستان آتاتورک در شهر انتاکیا را دادند و شهردار این شهر نیز از گرفتار شدن تعدادی از شهروندان در زیر آوارها خبر داد.

این زلزله نسبتا شدید در جنوب ترکیه و شمال سوریه چندین کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید