بازداشت 46 مظنون حادثه استانبول؛ «پ‌ک‌ک» دست‌داشتن در انفجار میدان تقسیم را رد کرد

پلیس استانبول اعلام کرد که عامل بمب‌گذاری اهل سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پلیس ترکیه از بازداشت 46 مظنون از جمله فردی که روز گذشته در خیابان «استقلال» استانبول بمب‌گذاری کرده بود، خبر داد.

بر اساس این گزارش، احلام البشیر، یک زن اهل سوریه عامل این بمب‌گذاری بوده و هم‌اکنون در بازداشت پلیس ترکیه به سر می‌برد.

پلیس ترکیه افزوده است، احلام البشیر در اعترافات خود اذعان کرده حمله روز گذشته در خیابان «استقلال» را در چارچوب اوامر حزب کارگران کردستان، موسوم به «پ.ک.ک» انجام داده و در این زمینه آموزش‌هایی را در «کوبانی» شمال شرق سوریه دیده است.

این زن سوریه‌ای که تصویر او توسط برخی از رسانه‌های ترکیه نیز منتشر شده است، بر اساس گزارش پلیس استانبول، توسط شبه‌نظامیان کرد آموزش دیده و به صورت غیرقانونی از منطقه‌ای بین عفرین و ادلب وارد خاک ترکیه شده است.

یک مقام ارشد ترکیه‌ای ضمن تأکید بر ارتباط عامل این حمله با شبه‌نظامیان کرد، نقش «داعش» در این حمله را رد نکرده است.

او در این زمینه افزود، ترکیه خشم شبه‌نظامیان کرد و جنگجویان داعش را برانگیخته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیشتر از بازداشت فردی که روز گذشته در خیابان استقلال استانبول بمب‌گذاری کرده بود، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، سویلو، پ‌.ک.ک را مسئول این حمله خونین در استانبول دانسته و از بازداشت 22 مظنون، از جمله شخصی که بمب‌ را کار گذاشته بود، خبر داد.

سویلو به جنسیت عامل این بمب‌گذاری اشاره‌ای نکرد، اما رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و فواد اقطای، معاون او پیشتر گفته بودند، یک «زن» عامل این حمله بوده است.

وزیر کشور ترکیه در این زمینه افزود: «بر اساس نتایج ما، سازمان تروریستی حزب کارگران کردستان مسئول» این حمله است.

از سویی، حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) دست‌داشتن در بمب‌گذاری روز گذشته را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این گروه دوشنبه 23 آبان با انتشار بیانیه‌ای دست داشتن در حادثه انفجار بمب روز گذشته را رد کرد و گفت که این گروه «غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد».

بر اثر بمب‌گذاری روز یک‌شنبه، 22 آبان، در خیابان پرجمعیت استقلال استانبول، 6 نفر جان خود را از دست داده و 81 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

اردوغان روز گذشته در اظهاراتی که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد، این «حمله شوم» را محکوم کرد و به نقش یک زن در این عملیات اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه هشدار داده است که «هویت عاملان این حمله شوم اعلام خواهد شد تا مردم ما اطمینان حاصل کنند که عاملان این حمله را مجازات خواهیم کرد.»

به دنبال این حادثه و نگرانی‌ها از احتمال وقوع انفجار دوم، پلیس اقدامات امنیتی گسترده‌ای برای ایجاد محدودیت در دسترسی به محل بمب‌گذاری انجام داده است.

عکاس «خبرگزاری فرانسه» نیز در این زمینه گزارش داد، حضور گسترده نیروهای امنیتی مانع دسترسی به این منطقه و خیابان‌های اطراف محل بمب‌گذاری شد.

اکرم امام اغلو، شهردار استانبول پس از این انفجار، خود را به سرعت به محل حادثه رساند و ضمن تسلیت به نزدیکان و خانواده قربانیان در توییتی نوشت: «توسط تیم‌های آتش‌نشانی در [خیابان] استقلال [درباره وضعیت] آگاه شدم. آن‌ها با هماهنگی با پلیس به وظیفه خود ادامه می‌دهند.»

به دنبال این حادثه بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در منطقه «گالاتا» که در نزدیکی محل حادثه قرار دارد، شب گذشته پیش از ساعت معمول خود تعطیل شدند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است، برخی از رهگذران با چشمانی خیس از محل انفجار فرار کرده و به سوی منطقه گالاتا روی آورده بودند.

ساکنان این محله که به‌دنبال این بمب‌گذاری ناراحت و هراسان بودند، پیشتر نیز شاهد این‌گونه حملاتی بوده‌اند. بر اثر حمله‌ای انتحاری که در سال 2016 در خیابان استقلال صورت گرفت، 4 نفر جان خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم