بکارگیری «آر پی جی» و «کاتیوشا» طی درگیری در منطقه سبز بغداد

منابع العربیه از حمله به کاخ ریاست جمهوری با چندین موشک کاتیوشا خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با یورش صدها تن از حامیان مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد، تنش‌های سیاسی به تنش نظامی و درگیری خشونت‌بار در این کشور تبدیل شده است.

به گزارش «العربیه» در درگیری‌های منطقه سبز بغداد از موشک‌های «آر پی جی» استفاده شده است. منابع العربیه همچنین از اصابت موشک به نزدیکی مقر دولت در منطقه سبز خبر دادند.

همزمان یک منبع امنیتی از اصابت حداقل هفت گلوله خمپاره به منطقه سبز بغداد خبر داد.

منابع العربیه افزودند که مقر «حشد الشعبی» در خیابان فلسطین بغداد هم مورد حمله قرار گرفته است.

تصاویر منتشر شده، تیراندازی به مقر سرایا السلام، وابسته به مقتدی صدر در بصره را نشان می‌دهد. همچنین گزارش شده است که مقر شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در این شهر هدف قرار گرفته است.

طی درگیری میان سرایا السلام با شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه سبز، هواداران صدر شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی تهران سر داده و خواستار بازگشت این نیروها به ایران شدند.

ویدیوی دیگری از درگیری‌های مسلحانه میان حامیان صدر و شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» وابسته به ایران در بصره منتشر شده است.

منابع العربیه همچنین از حمله تعدادی از معترضان با سلاح‌های خودکار به مقر عصائب اهل حق در بصره خبر دادند.

در همین حال فرماندهی عملیات مشترک در بغداد اعلام کرد مقررات منع رفت و آمد در سراسر این کشور از ساعت هفت بعد ازظهر دوشنبه به وقت محلی به اجرا در آمده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اجرای مقررات منع رفت و آمد در حالی اتخاذ شد که حامیان خشمگین مقتدی صدر به هجوم خود به پایتخت ادامه داده و با نیروهای حشد الشعبی وابسته به ایران درگیر شدند. این درگیری به زخمی‌شدن دهها تن منجر شد.

همزمان، هواداران مقتدی صدر در شهر صدر بسیج عمومی اعلام کرده‌ و در استان‌های بصره، ذی قار و میسان در جنوب عراق مردم به خیابان‌ها آمده و از مقتدی صدر حمایت کردند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه تاکنون 15 نفر در درگیری‌های منطقه سبز کشته و 85 تن دیگر زخمی شدند.

خبرنگار العربیه همچنین از کشته شدن دو سرباز ارتش عراق در منطقه سبز خبر داد.

در همین رابطه دولت عراق به‌دلیل شرایط امنیتی فردا سه‌شنبه 8 شهریور را تعطیل اعلام کرد. به گزارش خبرنگار العربیه، نیروهای امنیتی عراق هم با بلوک‌های سیمانی به بستن خیابان‌های بغداد اقدام کردند.

کناره‌گیری از سیاست

مقتدی صدر دوشنبه در تصمیمی غیر مترقبه، کناره‌گیری نهایی خود از فعالیت‌های سیاسی در عراق را اعلام کرد.

صدر در توییتی توضیح داد که تصمیم به کناره‌گیری نهایی از فعالیت‌های سیاسی در عراق گرفته و تمام دفاتر جریان صدر به جز آرامگاه پدر، موزه و سازمان میراث خانواده صدر را تعطیل کرد.

وی همچنین با اشاره به این که همه مسئولان جریان صدری در حال حاضر از هرگونه تعهد به وظایف خود آزادند، گفت: «همه از هرگونه تعهدی نسبت به من آزادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم