تاکید دولت قانونی یمن بر پایبندی به راه‌حل سیاسی بر اساس مرجع‌های سه‌گانه

مبادله اسیران میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن مجددا بر حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ و از سرگیری روند سیاسی در این کشور تاکید کرد.

بن مبارک سه‌شنبه، 30 نوامبر، در گفت‌وگوی تلفنی با هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن ضمن بررسی آخرین تحولات یمن و پیامدهای ادامه تنش‌افزایی‌های شبه‌نظامیان حوثی در مأرب، مجددا بر پایبندی دولت قانونی این کشور به راه‌حل سیاسی بر اساس مرجع‌های سه‌گانه، تاکید کرد.

وزیر خارجه یمن همچنین بر حمایت دولت قانونی از تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل برای پایان دادن به بحران انسانی کنونی در یمن و متوقف ساختن جنگ در این کشور تاکید کرد.

او همچنین تاکید کرد که صلح همواره گزینه مهم دولت و مردم یمن خواهد بود که در برابر توهم سلطه شبه‌نظامیان حوثی و جاه‌طلبی‌های حامی منطقه‌ای آنها، از هویت ملی خود دفاع می‌کنند.

احمد عوض بن مبارک
احمد عوض بن مبارک

راه‌حل فراگیر

از سویی فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن تاکید کرد که به تلاش‌ها برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی فراگیر ادامه خواهد داد. او همچنین به ضرورت همکاری همه طرف‌ها برای به موفقیت رساندن این تلاش‌ها اشاره کرد.

مبادله اسیران میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی

از سویی و در تحولی جدید دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی اقدام به مبادله اسیران کردند.

در مین راستا ارتش یمن به «العربیه» خبر داد که مقدمات این روند تبادل اسرا میان دولت قانونی و حوثی‌ها، یک سال به طول انجامیده است.

سردخانه‌های پر از اجساد

این در حالی است یکی از اسرای آزاد شده در مورد شرایط زندگی در اسارت فاش ساخت که وضع بسیار رقت‌باری است و شبه‌نظامیان حوثی از ارتباط آن‌ها با خانواده‌شان به جز زمانی که درخواست پول می‌کردند، جلوگیری می‌کردند.

اسیر دیگری گفت که سردخانه‌ها در بیمارستان‌های تحت کنترل حوثی‌ها، پر از أجساد است.

یکی دیگر از اسرا از استان تعز پس از تشکر از ائتلاف عربی به خاطر آزادسازی اسرا گفت که او و همراهانش، روزهای سیاهی را به دلیل اقدامات حوثی‌ها سپری کردند تا به حدی که برای ماه‌های متعدد، آفتاب را ندیده بودند.

او افزود که شبه‌نظامیان، داروهای رایگانی که توسط صلیب سرخ توزیع شده را به آنها می‌فروختند. این اسیر آزاد شده یمنی همچنین گفت که حوثی‌ها بسیار با اسیران زندانی بدرفتاری می‌کردند.

حوثی‌ها گفت‌وگوها با اردن را به شکست کشاندند

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی، روند رایزنی به هدف تبادل اسرا و بازداشت شدگان را که در اواخر ژانویه گذشته در اردن برگزار شد و به مدت یک ماه ادامه داشت، را بدون دستیابی به هیچ پیشرفتی، به شکست کشاندند.

رئیس هیئت دولت قانونی یمن در آن زمان تأکید کرد که هیئت شبه‌نظامیان حوثی اصرار بر به شکست کشاندن رایزنی‌ها دارد، علیرغم این که هیئت دولت یمن، به خاطر جنبه‌های انسانی، امتیازات زیادی داد اما حوثی‌ها همچنان، در روز گفت‌وگوها در این زمینه کارشکنی می‌کردند.

دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی در اکتبر سال گذشته، توافق مبادله زندانیان و ربوده‌شدگان را با حمایت سازمان ملل و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ منعقد کردند که شامل آزادی 1056 زندانی از هر دو طرف در بزرگترین مبادله اسرا و زندانیان بود.

ادامه نبردها در تعز

این در حالی است که نبردهای سنگینی در اطراف استان تعز، همچنان ادامه دارد و پس از خنثی کردن حمله شبه‌نظامیان حوثی به جبهه مقبنه، این شبه‌نظامیان ضربه سختی را از ارتش یمن متحمل شدند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در حمله نافرجام به مواضع نیروهای دولتی در جبهه مقبنه در غرب تعز، شماری از شبه‌نظامیان حوثی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

گفتنی است که نیروهای مشترک یمن طی روزهای گذشته به عنوان بخشی از طرح استقرار مجدد نیروهای مشترک در مناطق خارج از توافقات بین‌المللی، به پیروزی‌های نظامی بزرگی در تعز و الحدیده دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید