آمریکا «گنبد آهنین» اسرائیلی را برای مقابله با چین در گوام آزمایش کرد

گنبد آهنین برای نابود کردن اهداف با برد کوتاه طراحی شده است، و هدف اصلی آن مقابله با موشک‌های کروز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش ایالات متحده، سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» ساخت اسرائیل را به منظور مقابله با تهاجم احتمالی چین کمونیست به این جزیره در غرب اقیانوس آرام آزمایش کرد.

به گزارش «وال‌ستریت ژورنال»، سه‌شنبه 9 نوامبر 2021، این سامانه دفاع موشکی را ارتش ایالات متحده در سال 2019، به عنوان بخشی از تلاش‌های پنتاگون برای مقابله با توسعه‌طلبی چین در اقیانوس آرام، از اسرائیل خریداری کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در ماه ژوئن به نیروهای نظامی این کشور دستور داد تا تلاش‌های خود برای افزایش «بازدارندگی» پکن را در منطقه اقیانوس آرام تسریع کنند. ارتش آمریکا اولین بار این سامانه دفاعی را در ماه اوت در ایالت نیومکزیکو آزمایش کرد. طی این آزمایش، گنبد آهنین توانست جلوی برخورد هشت موشک کروز را بگیرد.

گنبد آهنین برای نابود کردن اهداف با برد کوتاه در شعاع 40 مایلی طراحی شده است، و هدف اصلی آن مقابله با موشک‌های کروز است. ارتش آمریکا همچنین در حال بررسی طرح‌های دفاع موشکی برای برخورد با موشک‌های چینی پرتاب‌شده از فضاست.

تام کاراکو، مدیر «پروژه دفاع موشکی» در «مرکز پژوهش‌های بین‌الملل و استراتژیک» مستقر در واشینگتن، در این باره به «وال‌ستریت ژورنال» گفت: «اگر ما نتوانیم از گوام، پایگاه هوایی و چیزهای دیگری که در آنجا قرار دارد دفاع کنیم، به سختی خواهیم توانست قدرت خود را به اقیانوس آرام فرافکنی کنیم.»

گوام بزرگترین جزیره مجمع‌الجزایر ماریانا در غرب اقیانوس آرام و یکی از قلمروهای ماوراء بحار ایالات متحده است. این جزیره استراتژیک از جبهه‌های مهم دوران جنگ جهانی دوم بود. ژاپن پس از حمله به بندر پرل هاربر در هاوایی در دسامبر 1941، بلافاصله گوام را اشغال کرد. نیروهای آمریکایی این جزیره را در ژوئیه 1944 بازپس گرفتند.

از آن پس گوام به یکی از پایگاه‌های مهم آمریکا برای مقابله با نفوذ کمونیسم در دوران جنگ سرد تبدیل شد. این جزیره میزبان نزدیکترین پایگاه نظامی آمریکا به چین است، و حدود دویست هزار نیروی نظامی و غیرنظامی آمریکایی در آن زندگی و کار می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم