مخالفان مسلح سوری در درعا تحت ضمانت روسیه با رژیم اسد توافق کردند

بر اساس نقشه راه جدید روسیه مخالفان اسد در قبال تحویل سلاح‌های سبک و متوسط خود از سوی نهادهای امنیتی رژیم سوریه تحت پیگرد قرار نخواهند گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع مطلع سوری از توافق جدید مخالفان سوری با رژیم اسد تحت میانجی‌گری و ضمانت روسیه برای حل مسائل مورد اختلاف در استان درعا خبر دادند

طبق گزارش روزنامه الشرق الاوسط این توافق شنبه 18 سپتامبر میان کمیته مرکزی مذاکره کننده در حومه غربی و کمیته امنیتی وابسته به رژیم اسد برای اجرای مفاد نقشه راه ارائه شده تحت میانجیگری و ضمانت روسیه، در شهر طفس حاصل شده است، که در چارچوب آن نیروهای اسد در استان درعا مستقر شده و با جناح‌های مسلح تحت حمایت روسیه به توافق رسیدند.

Advertisement

این تحولات پس از اجرایی شدن توافق‌های مشابهی در شهر درعا البلد و شهرهای الیادوده و المزیریب و توافق شهر طفس، بزرگترین شهرهای واقع در حومه غربی درعا که به مخالفت شدید با رژیم معروفند، حاصل شده است.

توافق‌های جدید با ضمانت روسيه

یکی از اعضای کمیته مرکزی در حومه غربی گفت که پس از مشورت با افراد سرشناس و برجسته شهر درعا، با راه‌حل های مسالمت‌آمیز پیشنهاد شده توسط طرف روسی موافقت کرده است و تصمیم گرفته است تا این شهر از توسل به گزینه‌های نظامی دور سازد.

این منبع اعلام کرد، طرفین پس از ملاقات روز جمعه کمیته رژیم سوریه و طرف روسی، توافق کردند که شهرک‌ جدیدی در شهر طفس ایجاد کنند، که فعالیت‌های آنها از شنبه با ورود پلیس روسیه، کمیته امنیتی وابسته به دولت سوریه و کارکنان شهرک آغاز می‌شود.

قرار است راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای حل و فصل وضعیت افراد غیر‌نظامی و نظامی بویژه نیروهایی جدا شده تحت تعقیب رژیم اسد، ایجاد کنند.

جزئیات توافق

در این توافق‌ها روسیه عدم تعقیب نیروهای مخالف رژیم توسط نهادهای امنیتی اسد را تضمین کرده و بر اساس آن همه تعقیب‌های امنیتی پس از انعقاد توافقنامه حل و فصل جدید ملغی خواهد شد. این افراد شامل سربازان و نظامیان فراری است که از مراکز خدمت خود فرار کرده و مقرر شد که زمینه بازگشت آنها بدون مجازات فراهم شود.

نیروهای روسیه در درعا

به گزارش روزنامه شرق الاوسط، همچنین مقرر شده که مخالفان و جناح‌های سوری مخالف در درعا در مقابل این عفو و عدم تعقیب آنها برخی از سلاح‌ها سبک و متوسط که اخیراً گروهی از شهر درعا البلد با آن سلاح به مراکز بازرسی رژیم اسد حمله کردند را به نیروهای روسیه تحویل دهند.

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه این مناطق قبل از این توافق شاهد درگیری شدیدی میان نیروهای اسد و جناح‌های مسلح مخالف سوری بود که به کشته شدن 23 غیرنظامی از جمله 6 کودک و 26 نفر از نیروهای رژیم و 20 جنگجوی مخالف نظام منجر شد.

به گفته سازمان ملل، این تنش‌ها همچنین باعث شد که در عرض یک ماه بیش از 38 هزار نفر از درعا البلد فرار کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم