آمریکا و بریتانیا حملات موشکی حوثی‌ها علیه سعودی را محکوم‌ کردند

حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به غیرنظامیان و تاسیسات شهری در خاک سعودی واکنش‌های بین‌المللی فراوانی را علیه آنها برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونى بلينكن، وزير خارجه آمريكا در بیانیه‌ای پیرامون حملات موشکی اخیر حوثی‌ها به خاک سعودی اعلام کرد که ایالات متحده حمله موشکی اخير حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی که در 4 سپتامبر منطقه شرقی این کشور را هدف قرار داد و در نتیجه آن دو کودک مجروح و چندین خانه آسیب دیدند را محکوم می‌کند.

بلینکن در بیانیه‌ای که شامگاه یک‌شنبه 5 سپتامبر صادر کرد، تاکید داشت که چنین حملاتی کاملا غیرقابل قبول است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این حملات جان ساکنان پادشاهی سعودی، از جمله بیش از 70 هزار شهروند آمریکایی را تهدید می‌کند.»

او ادامه داد: «ما بار دیگر از حوثی‌ها می‌خواهیم فورا با طرح آتش‌بس جامع موافقت کرده و این حملات و حملات برون مرزی از داخل یمن را متوقف کنند.»

بلینکن در پایان تصریح کرد که «حوثی‌ها برای پایان دادن به این منازعه باید به سوی راه‌حل مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک تحت حمایت سازمان ملل گام بردارند.»

موضع بریتانیا

بریتانیا نیز حملات موشکی شب گذشته شبه نظامیان حوثی به سعودی را محکوم کرد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، حملات حوثی به خاک سعودی را رفتار غیر‌مسئولانه دانست که با کمک و همکاری ایران انجام می‌گیرد و ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

حمله به غیرنظامیان

خبرگزاری سعودی «واس»، به نقل از ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن اعلام کرد که سامانه دفاعی سعودی شامگاه شنبه یک موشک بالستیک پرتاب شده به سوی منطقه الشرقیه را رهگیری و منهدم کرد.

ائتلاف همچنین از رهگیری و انهدام دو موشک بالستیک دیگر در آسمان شهرهای نجران و جازان جنوب پادشاهی عربی سعودی خبر داد.

فرماندهی نیروهای ائتلاف سه‌شنبه پیش نیز اعلام کرد که سامانه دفاعی ائتلاف، سه پهپاد انفجاری حوثی‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

این پهپادها با هدف حمله به فرودگاه «ابها» در سعودی شلیک شدند که انهدام آنها باعث زخمی شدن 8 شهروند سعودی و آسیب به یک هواپیمای ایرباس 320 در آن فرودگاه شد.

حملات پیوسته شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران که با محکومیت‌های گسترده عربی و بین‌المللی مواجه شده، تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس و ایجاد راه‌حل سیاسی صلح آمیز برای پایان دادن به جنگ چندین ساله یمن را به انسداد کشانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم