اسرائیل برای حمله پیشگیرانه به ایران از آمریکا درخواست تجهیزات کرد

نگرانی‌های اسرائیل از احیای برجام با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه اسرائیلی به وبسایت «بریکینگ دیفنس» گفته‌اند که اسرائیل از آمریکا درخواست «سیستم‌های پیشرفته» کرده تا در صورت نزدیک شدن حکومت ایران به تولید بمب اتم، به آن «حمله پیشگیرانه» کند.

به گفته «بریکینگ دیفنس»، در حالی که منابع اسرائیلی مشخص نکردند دقیقا چه‌‌ سیستم‌هایی مد نظر دولت اسرائیل است، یکی از این سیستم‌های پیشرفته را می‌شود در قالب زیردریایی‌های جدید «دلفین» نیروی دریایی اسرائیل مشاهده کرد، که طبق گفته منابع منطقه‌ای، یکی از آنها همیشه «در نزدیکی ایران» قرار دارد.

علاوه بر این، اسرائیل پیشتر از ایالات متحده خواسته بود سرعت تحویل تانکرهای سوختگیری در آسمان، بوئینگ KC-46 را افزایش دهد. هدف این است که هواپیمای اول در اواخر سال 2023 و هواپیمای دوم در آغاز سال 2024 تحویل اسرائیل شود.

سرلشکر عویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اسرائیل، چند روز پیش اعلام کرد که اگر ایران به تولید به سلاح هسته‌ای نزدیک شود، اسرائیل اقدام به حمله نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای این کشور خواهد کرد.

به گزارش «بریکینگ دیفنس»، نگرانی‌های اسرائیل درباره احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» را خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان افزایش می‌دهد، چرا که برآورد عمومی این است که با تمرکز هرچه بیشتر آمریکا روی منطقه اقیانوس آرام، حضور آمریکایی‌ها در خاورمیانه طی سال‌های آینده کاهش چشمگیری خواهد یافت.

در این باره، یک مقام دولت اسرائیل به «بریکینگ دیفنس» گفت: «کشورهای منطقه که شاهد خروج عجولانه آمریکایی‌ها از افغانستان هستند، می‌دانند که چه چیزی در انتظارشان نشسته است.»

به گفته «بریکینگ دیفنس»، احساس خطر بابت این قضیه باعث شده تا اسرائیل گفت‌وگوهای راهبردی خود با دیگر قدرت‌های منطقه که نگران رفتار خصمانه ایران هستند را از سر بگیرد. هفته پیش، نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، به‌طور مخفیانه در امان دیدار کرد. حرکات توسعه‌طلبانه ایران در خاورمیانه یکی از محورهای اصلی این نشست در پایتخت اردن بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید