.
.
.

الکاظمی: عراق در آستانه جنگ داخلی بود

الکاظمی: دولت عراق برای برگزاری انتخابات امن و سالم راهبرد مهار همه‌جانبه را برگزیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اظهار داشت که کشورش به‌دلیل درگیری با شبه‌نظامیان، در آستانه جنگ داخلی بود و دولت او برای حفظ جان عراقی‌ها با چالش‌های بزرگی روبرو شد.

الکاظمی، روز پنج‌شنبه 24 ژوئن 2021، در مصاحبه با تلویزیون رسمی عراق، به عراقی‌ها قول داد، مانع فعالیت گروه‌های غیر قانونی با هدف ترساندن رای‌دهندگان عراقی خواهد شد.

او‌ تاکید کرد که دولت عراق برای برگزاری انتخابات امن و سالم راهبرد مهار همه‌جانبه را برگزیده است.

شایان ذکر است که دولت الکاظمی طی ماه‌های اخیر، تمام نیروهای امنیتی خود را بسیج کرده تا فضائی امن برای برگزاری انتخابات فراهم کند.

الکاظمی همچنین درباره پیوستن عراق به خط انتقال برق کشورهای خلیجی، تأکید کرد که این پروژه در سال 2022 به بهره‌برداری خواهد رسید.

جایگاه دولت گم شده بود

الکاظمی در این مصاحبه، اذعان کرد که عراق، پیش از آغاز دولت او، فاقد اقتدار ملی بود. او با اشاره به این که کشورش در آستانه رویارویی ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار داشت، افزود: «موشک‌پرانی به مراکز دیپلماتیک با هدف افزایش تنش انجام می‌گیرد.»

در این راستا، او اشاره نمود که در ماه‌های نخستین دولت، با چالش‌های بزرگی مواجه شد و بسیاری تلاش می‌کردند مسیر اصلاحی وی را با مانع روبرو کنند، به ویژه گروه‌های تنش‌‌افزایی که مایل بودند عراق را به میدان نبردی میان حکومت‌های خارجی تبدیل کنند.

حمله به دکل‌های برق

الکاظمی درباره برنامه تولید برق در عراق اظهار داشت که دولت وی گام‌های بزرگی در جهت تولید برق برداشته، اما یک برنامه تخریبی و برنامه‌ریزی شده در حمله به دکل‌های خطوط برق در برخی از استان‌ها وجود دارد که بر انتقال برق به منازل شهروندان در ساعات پر مصرف، تأثیر منفی گذاشته است. برخی از این حملات توسط افراد ناشناس انجام می‌شود و برخی دیگر توسط نیروهای داعش. او هدف این دست حمله‌ها را ایجاد تأثیر منفی بر رابطه شهروندان با دولت دانست.

بیشتر این حملات در استان‌های الانبار، صلاح‌الدین و دیالی به اضافه منطقه «جرف الصخر» در جنوب بغداد صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی عراق برای مواجهه با گروه‌های تخریب‌گر، با چالش‌های بزرگی روبرو هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم