.
.
.

اتحادیه اروپا: بحران یمن راه حل نظامی ندارد

نامه دولت قانونی یمن به شورای امنیت در رابطه با حملات موشکی حوثی‌ها به غیرنظامیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه 9 ژوئن، تأکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و این شورا از «دولت قانونی، تمامیت ارضی و ثبات یمن حمایت می‌کند».

از سوی دیگر احمد بن مبارک، وزیر خارجه یمن، خاطر نشان کرد که تنها راه پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن، پایان دادن به جنگی است که شبه‌نظامیان وابسته به ایران آن را آغاز کردند.

این اظهارات، طی دیدار بن مبارک با سیمون موردو، مشاور ارشد رئیس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح شد که هر دو طرف تلاش‌های دولت یمن برای رسیدن به آتش‌بس در این کشور جنگزده را مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه، وزیر خارجه یمن، نگرش مثبت دولت خود به تمام پیشنهادهای صلح براساس سه اصل ابتکار خلیجی، گفت‌وگوی ملی و قطعنامه 2216 را اعلام کرد.

بن مبارک تأکید کرد که مشکل اصلی در یمن، جدی نبودن شبه‌نظامیان حوثی در حرکت به سوی صلح، به‌رغم تمام امتیازاتی که دولت یمن تاکنون در اختیار آنها گذاشته است. او اضافه کرد که حوثی‌ها به جای آتش‌بس، بیشتر بر ایران و نقش تخریبی آن در منطقه تکیه می‌کنند. این رویکرد موجب می‌شود که جنگ طولانی و بحران انسانی روز به روز وخیم‌تر شود.

در این دیدار، سیمون موردو درباره تلاش‌های به عمل آمده در سطح اتحادیه اروپا برای رسیدن به صلح سخن گفت و تأکید کرد؛ ادامه جنگ به تشدید بحران انسانی در یمن و افزایش رنج و درد شهروندان این کشور منجر می‌شود.

موردو بار دیگر بر ادامه کمک‌های اتحادیه اروپا به یمن تأکید کرد و حمایت کشورهای اروپائی از فرآیند صلح و کمک به برنامه‌های توسعه انسانی کشور یمن را اعلام کرد.

نامه به شورای امنیت

از سوی دیگر، روز گذشته، دولت قانونی یمن از طریق عبدالله سعدی، نماینده دائم خود در سازمان ملل، نامه تفصیلی درباره جنایت‌های اخیر حوثی‌ها در دو استان مأرب و الحدیده، تقدیم رئیس و اعضای شورای امنیت کرد. این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار «العربیه» قرار گرفته است، دومین درخواست دولت قانونی یمن برای جلب توجه شورای امنیت به حملات موشکی حوثی‌ها علیه غیرنظامیان است که چگونه این حملات منجر به شکل‌گیری موج جدیدی از آوارگان در این کشور شده است.

شایان ذکر است که به‌رغم تمام تلاش‌های صلح از سوی کشورهای منطقه، اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سازمان ملل، حوثی‌ها تاکنون نه تنها به این درخواست‌ها واکنش مثبت نشان نداده‌اند، بلکه طی هفته‌های گذشته حملات خود را به استان‌های چون مأرب و الحدیده را افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم