دیدار وزرای خارجه یمن و عمان برای بررسی ابتکار صلح سازمان ملل

فرستاده آمریکا به یمن حوثی‌ها را مسئول ادامه بحران در یمن دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در چارچوب حمایت از تلاش‌های بین‌المللی جهت برقراری آتش‌بس و فراهم کردن زمینه برای آغاز مذاکرات سیاسی و دستیابی به راه حل صلح آمیز در یمن، روز یکشنبه، احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن و بدر بن حمد آل بوسعیدی، وزیر امور خارجه سلطنت عمان، در مسقط پایتخت این کشور دیدار کردند.

به گزارش تلویزیون «العربیه»، وزیر خارجه یمن روز گذشته برای سفری چند روزه وارد مسقط شد.

Advertisement

بن مبارک در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت، سفر او به سطنت عمان در راستای تور سیاسی چند روزه به کشورهای عربی خلیج که از پیش برنامه‌ریزی شده است، صورت می‌گیرد.

او افزود، هدف از این سفر تقویت روابط دو جانبه بین دو كشور و همچنین این سفر در راستای تلاش بیشتر و مشاوره با همه بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی برای پیشبرد تلاش‌های صلح در یمن است.

وزیر خارجه یمن تصریح کرد که او حامل یک پیام کتبی از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، برای سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان، است.

فرود هواپیمای عمان در صنعا

پیش از سفر وزیر خارجه یمن به مسقط، هواپیمایی از عمان در صنعا فرود آمده است. این هواپیما حامل تعدادی از رهبران حوثی است که سالها در مسقط بودند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، حضور برخی مقامات عمانی در این هواپیما نشانه‌ای از پیشرفت احتمالی در تلاش‌های دیپلماتیک برای آتش‌بس در یمن است.

گفتنی است که تلاش‌های دیپلماتیک در هفته‌های اخیر به منظور از سرگیری مذاکرات و دستیابی به راه حلی که به درگیری در یمن پایان دهد، شدت یافته است.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل و تیم لندرکینگ، نماینده ویژه ایالات متحده در یمن، برای پشتیبانی از تلاش‌ها برای راه حل، یک تور چند روزه را در منطقه انجام دادند.

لندرکینگ، روز جمعه، در سخنانی، شبه‌نظامیان حوثی را مسئول ادامه بحران در یمن و عدم برقراری آتش‌بس سازمان ملل دانست.

وزارت امور خارجه آمریكا نیز در بیانیه‌ای گفت كه شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران در مسیر دستیابی به آتش‌بس و گام برداشتن در جهت حل و فصل درگیری‌ها کارشکنی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم