.
.
.

استقبال عربی و بین‌المللی از توافق سه‌جانبه توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

توافق میان امارات متحده عربی، اسرائیل به سرپرستی ایالات متحده آمریکا برای توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی واکنش‌های عربی و بین‌المللی را در پی داشت و در همین راستا پادشاهی بحرین از توافق سه‌جانبه امارات اسرائیل و آمریکا که منجر به توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل می‌شود، استقبال کرد.

پادشاهی بحرین «توافق امارات اسرائیل را در جهت تقویت فرصت‌های دستیابی به صلح» دانست و گفت:«آرزومندیم تلاش‌های هر چه بیشتری برای دستیابی به راه حل عادلانه و فراگیر برای فلسطینی‌ها صورت گیرد».

از سویی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر پنج‌شنبه تاکید کرد که او با «اهتمام و تقدیر کامل» بیانیه مشترک سه‌جانبه میان امارات، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا را دنبال کرده است.

السیسی در حسابش بر شبکه «توئیتر» نوشت:« با اهتمام و تقدیر کامل بیانیه مشترک سه‌جانبه میان ایالات متحده آمریکا، کشور برادر امارات متحده عربی و اسرائیل جهت توافق درباره متوقف کردن الحاق سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل و برداشتن گام‌هایی برای برقراری صلح در خاورمیانه را دنبال کردم».

رئیس جمهوری مصر همچنین تلاش‌های طرف‌های توافق سه‌جانبه توقف الحاق سرزمین‌های فلسطینی را برای تحقق شکوفایی و ثبات در منطقه با ارزش خواند.

بنا به بیانیه صادره از دفتر ریاست جمهوری مصر، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور همچنین در تماسی تلفنی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی ضمن عرض تبریک به مناسبت این گام تاریخی که از سوی کشور امارات متحده عربی و در جهت پیشبرد تلاش‌ها در راستای روند صلح خاورمیانه و گشایش افق‌های ثبات به سوی صلح برداشته شده است متوقف شدن تصمیم اسرائیل برای الحاق سرزمین‌های اسرائیلی را مورد تحسین قرار داد.

از طرفی پادشاهی اردن هاشمی در واکنش به توافق سه‌جانبه اعلام کرد که « اسرائیل باید میان صلح یا جنگ یکی را انتخاب کند». اردن همچنین در ادامه تاکید کرد که از «هر تلاش حقیقی در جهت رسیدن به صلح عادلانه و فراگیر » حمایت می کند.

دولت اردن همچنین تاکید کرد که «انعکاس توافق میان امارات و اسرائیل بر روند صلح به اقدامات تل‌آویو بستگی دارد».

اردن همچنین اعلام کرد که در ادامه تصمیم به متوقف کردن روند الحاق سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل باید همه تدابیر غیرقانونی متوقف شود. اردن همچنین از «هر تلاش واقعی برای دستیابی به صلح عادلانه و فراگیر» اعلام حمایت کرد.

در سطح بین‌المللی نیز بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در توئیتی بر شبکه «توئیتر» اعلام کرد «تصمیم امارات و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط خبری بسیار خوب است. بسیار آرزو داشتم که کرانه باختری رود اردن الحاق نشود، و موافقت امروز برای تعلیق این برنامه‌ها گامی مورد استقبال به سوی خاورمیانه‌ای با صلح‌ بیشتر خواهد بود.

از سویی دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا در «توئیتر» نوشت:« توافق امروز میان امارات و اسرائیل گامی ضروری در جهت پیشبرد صلح است. از تعلیق برنامه‌های الحاق سرزمین‌های فلسطینی به اسرائیل استقبال می‌کنیم. اکنون زمان آن رسیده تا گفتگوهای مستقیمی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به عنوان تنها راه دست‌یابی به صلح پایدار تشکیل شود.

این در حالی است که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که توافق سه‌جانبه میان امارات، اسرائیل به سرپرستی آمریکا بتواند در هماهنگی با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی در تحقق راه حل دو کشور نقش داشته باشد.

از سویی سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پنج‌شنبه درباره اعلام عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی گفت که گوترش «از هر ابتکاری که بتواند به صلح و امنیت منطقه خاورمیانه کمک کند، استقبال می‌کند.»

فرانسه نیز از توافق سه‌جانبه میان امارات و اسرائیل به سرپرستی آمریکا استقبال کرد و در این راستا وزارت خارجه فرانسه « توقف الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به اسرائیل را گامی مثبت ارزیابی کرد که باید نهایی باشد». وزارت خارجه فرانسه همچنین اعلام کرد که «توافق امارات اسرائیل فرصت ازسرگیری مذاکرات تا رسیدن به راه حل دو کشور را فراهم می‌کند.

در همین راستا نیکوس دندیاس وزیر خارجه یونان از «توافق تاریخی میان امارات ر اسرائیل استقبال کرد.
شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی در این‌باره در تئتی گفته‌:«در تماس تلفنی امروز(پنج‌شنبه) با پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص توقف الحاق اراضی فلسطینی به اسرائیل توافق شد.

ولی‌عهد ابوظبی همچنین در توئیتی بر شبکه «توئیتر» نوشت:«امارات و اسرائیل در مورد نقشه راه برای آغاز همکاری‌های مشترک جهت رسیدن به روابط دوجانبه، توافق کردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم