.
.
.

تصویری...حجاج حرکت از عرفات به مزدلفه را آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نزدیک به سه میلیون حاجی پس از غروب دوشنبه 2 اوت، پس از ادای رکن اعظم حج در عرفات، حرکت به سمت مزدلفه را آغاز کردند.

فرمانده راهنمایی و رانندگی عرفات، پیش از غروب دوشنبه گفته بود که حجاج پس از پایان مراسم عرفه، آماده حرکت به سمت مزدلفه هستند.

روز دوشنبه حجاج برای وقوف در عرفه و ادای رکن اعظم حج «وقوف عرفه» پس از اقامه نماز صبح در منا، عازم صحرای عرفات شده بوند. .

هیئت اطلاعات عمومی و آمار سعودی روز یکشنبه اعلام کرد تعداد زائران که در سال جاری به مکه برای ادای مناسک حج وارد این کشور شدند، به دو میلیون و 966 هزار 461 رسیده است.

حاجیان تمام روز نهم ذی الحجه را تا غروب آفتاب در عرفات سپری کردند.. آن‌ها نماز ظهر، عصر در مسجد نمره اقامه کرده و به خطبه عرفات گوش فرا دادند. مسجد نمره همان مسجدی است که پیامبر اسلام خطبه حجه الوداع را در این مکان ایراد کرده بود.

سپس تا غروب آفتاب دراین محل به خواندن قرآن، دعا و دیگر عبادت‌ها پرداختند.

مسافت منا تا صحرای عرفات 12 کیلومتر است. حجاج طی مراسمی به سوی عرفات که در فاصله چند کیلومتری جنوب مکه و خارج از محدوده حرم قرار گرفته است، حرکت خواهند کرد.

به گزارش منابع حج و عمره سعودی، تاکنون مراسم به آسانی و بدون هیچ گونه اتفاقی یا مشکلی انجام شده است.

طبق بیانیه رسمی مسئولان اداره امور حج، پادشاهی سعودی علاوه بر نیروهای امنیتی و پلیس صدها هزار داوطلب غیر نظامی و نیروی نظامی از ارتش برای خدمت زائران خانه خدا بکار گرفته است.

در مسیر عبور زائران به عرفات٬ امکاناتی چون غذا، آب آشامیدنی، بیمارستان‌های سیار، مراکز بهداشتی و دیگر نیازها فراهم شده است.

وزارت بهداشت و درمان سعودی چهار بیمارستان را با ظرفیت 600 تخت برای ارائه خدمت به حاجیان در چهار نقطه مهم برگزاری مراسم حج تاسیس کرده است. بیمارستان‌های «جبل الرحمه»، بیمارستان عمومی «عرفات»، بیمارستان نمره و بیمارستان «شرق عرفات » و همچنین 46 مراکز بهداشتی کامل که توسط تیم‌های مختلف پزشکی اداره می شوند، تهیه شده و به زائران خانه خدا به طور مجانی خدمات بهداشتی ارائه می‌دهند.

این بیمارستان‌ها از تخصص‌های پزشکی مختلفی نظیر جراحی عمومی، جراحی مغز، نورولوژي، اورولوژی، جراحی دستگاه گوارش، بیماری‌های قفسه سینه و فشار برخوردارند.

میلیون‌ها زائر حج تمتع با غروب آفتاب مراسم عرفات را به پایان رسانده و با جمع کردن سنگ‌هایی برای پرتاب کردن به نماد شیطان و مناسک «رمی جمرات» به منطقه مزدلفه می روند.

تلاش‌ نهادها، موسسات و گروههای اجتماعی مختلف برای ارائه خدمات به حجاج به بهترین وجه در حال انجام شدن است حج امسال تاکنون از نظر نظم، امنیت، بهداشت و دیگر خدمات برای زائران در سطح بسیار بالایی صورت گرفته است.