.
.
.

بارزانی :همه‌پرسی زمینه‌ای برای استقلال کردستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفته است که همه پرسی حق مسلم ملت کردستان برای استقلال است و او در این زمینه با حیدر عبادی نخست وزیر عراق صحبت کرده است.

بارزانی روز پنجشنبه 15 ژوئن در مصاحبه‌ای با مجله آمریکایی «فورن پلیسی»، گفت:«برگزاری همه‌پرسی حق قانونی و مسلم ملت کردستان است».

بارزانی گفت:«به حیدر عبادی گفتم که پس از اعلام نتایج همه‌پرسی خواستار مذاکره مسالمت آمیز برای استقلال هستیم».

وی گفت:«هدف از همه پرسی در واقع اعلام استقلال است و اغلب ملت کردستان همه پرسی را تایید می کنند».

بارزانی افزود:«حق طبیعی شهروندان کرد که انتخاب کنند خواهان استقلال هستند یا نه آنها هستند که تصمیم می گیرند».

رئیس اقلیم کردستان عراق گفت:«مسئله همه‌پرسی مسئله مهمی برای ملت کردستان است و به سرنوشت و آینده این ملت متعلق است بنابرین از اختلافات سیاسی یا مسائلی که احزاب مطرح می کنند بسیار بزرگتر و مهمتر است».

وی افزود:«حکومت اقلیم کردستان پیشتر تلاش کرد که همه پرسی را برگزار کند اما شرایط نا مناسب بود و نتوانستیم همه‌پرسی را انجام دهیم اما اکنون دیگر به مصلحت ملت کرد نیست که این همه پرسی به تاخیر بیفتد».

در باره زمان انجام همه پرسی و اینکه چرا در این شرایط در حالی هنوز مشکلاتی در اقلیم وجود دارد باید این همه پرسی اجرا شود، بارزانی گفت:« مشکلات همیشه هست و اگر بخواهیم منتظر حل همه مشکلاتباشیم کاری از پیش نمی بریم خیلی از کشورها هنگام گرفتن استقلال اوضاعشان از ما بدتر بود ما بعد از همه پرسی خیلی از مشکلات را حل خواهیم کرد».