.
.
.

نقشه پرواز هوایپیماهای قطری پس از ممنوع شدن ورود به آسمان کشورهای عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های بین‌المللی و محلی مختلف، تصاویر متعددی از مسیرهای جدید هواپیماهای خطوط هواپیمایی قطر منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این هواپیماها پس از بسته شدن مسیرهای هوایی که از آسمان کشورهای عربی می‌گذرد، ناچار به دور زدن‌های مکرر شده و مسیرهایی در پیش گرفته‌اند که به دلیل مسافت‌های طولانی هیچ توجیه اقتصادی ندارند.

آسا فیچ، روزنامه‌نگار روزنامه وال‌ستریت ژورنال با انتشار تصاویری از مسیرهای جدید هواپیماهای توضیح داده است که مسیرهای جدید کاملا طولانی بوده و به صرفه نیستند. برای نمونه اگر هواپیمایی بخواهد از دوحه به خارطوم پایتخت سودان پرواز کند، مسیری که باید طی کند، چندین برابر مسیری است که پیش از این طی می‌کرد.

جویسا کرم، روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی مقیم واشنگتن نیز نقشه مشابهی منتشر کرده و گفت که تنها دو راه پیش روی هواپیماهای قطری برای رسیدن به جهان خارجی و به ویژه اروپا قرار دارد، دو راهی که در مقایسه با مسیرهای پیشین که از آسمان پادشاهی عربی سعودی می‌گذشتند، بسیار طولانی هستند.

مسیر اولی که به اعتقاد این تحلیلگر آمریکایی پیش روی قطری‌هاست، عبور از آسمان ایران، عراق، اردن [و اسرائیل] و سپس دریای مدیترانه است و از آنجا هواپیماهای قطری می‌توانند به نقاط مختلف در اتحادیه اروپا، بدون نیاز به عبور از آسمان خلیج عربی، مصر و لیبی پرواز کنند. مسیر دوم نیز از آسمان کشورهای ایران و ترکیه می‌گذرد.

در صورتی که شرایط فعلی به همین شکل باقی بماند، هواپیمایی قطر ناچار به استفاده از یکی از دو راه فوق خواهد بود و راه سومی پیش روی آنها نیست. این دو مسیر به دلیل فاصله طولانی‌تر نسبت به مسیرهای سابق، هزینه بیشتری به خطوط هوایی قطر تحمیل خواهند کرد. علاوه بر این، فاصله طولانی موجب طولانی‌تر شدن زمان پروازها خواهد شد. این موضوع به نوبه خود توان رقابتی قطر ایرویز با دیگر رقبا را به شدت کاهش خواهد داد.


قطر یکی از نقاط عبوری اساسی برای سفر میلیون‌ها مسافر در سال است. در سال گذشته فرودگاه دوحه پذیرای بیش از 37 میلیون و 300 هزار بود که بخشی از آنها از این فرودگاه به عنوان نقطه ترانزیت برای رسیدن به مقصد اصلی استفاده می‌کردند.

روزنامه دیلی‌تلگراف گزارش کرده است که سالانه بیش از یک میلیون مسافر بریتانیایی به دوحه سفر کرده و یا برای رسیدن به مقصد نهایی در فرودگاه این شهر توقف می‌کنند.