روسیه خواستار مشارکت کُردهای سوریه در مذاکرات ژنو شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه 27 فوریه 2017 ابراز امیدواری کرد که معارضان سوری هیئتی یکپارچه برای حضور در مذاکرات ژنو تشکیل دهند.

به گزارش خبرگزاری روسی «ریانووستی» میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه اعلام کرد، مسکو خواستار مشارکت هیئتی از سوی کُردهای سوری در مذاکرات ژنو 4 شده است.

روز گذشته استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه پس از ارائه طرح خود و دادن نسخه هایی از آن به مخالفان و هیئت دولت سوریه ابراز امیدواری کرد که دور جدید مذاکرات بین سوری‌ها در ژنو که طی مراحلی به ماهها طول کشیده، بتواند پایه و اساسی برای بررسی مسائل مربوط به حل و فصل سیاسی و مسالمات آمیز مناقشه در این کشور سوریه باشد.

منابع مخالفان سوری می گویند، طرحی که دی مستورا ارائه داده در واقع همان طرحی است که سال گذشته تهیه کرده بود. بر اساس این طرح چندین دور از مذاکرات به طور متناوب هر ده روز الی دو هفته برگزار شود تا در نهایت به توافقی چارچوبی دست یافته شود. دور بعدی مذاکرات برای اواسط ماه مارس برنامه ریزی شده است و مراحل مشابه بعدی هم در صورت موفقیت چند ماه طول خواهد کشید.

طبق این منابع طرح دی میستورا بر روی سه موضوع اصلی یعنی تشکیل دولت انتقالی، تهیه قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات متمرکز شده است.

گفته شده که تا پایان این دور از مذاکرات که قرار است در تاریخ 3 ماه مارس پایان می یابد، صحبت‌ها باید بر سر بررسی شکل و جدول زمانی این موضوعات تمرکز داشته باشد.

طبق منابع آگاه در ژنو در این مذاکرات دی مستورا قصد دارد برنامه کاری را بر اساس موضوعات فوق برای دورهای بعدی نشست‌ها ارائه دهد. در حال حاضر بررسی برنامه کاری برای هر سه موضوع در دو نشست با هیئت‌ها صورت می گیرد. در آینده ممکن است در صورت موفقیت بررسی‌ها، گروه‌های کاری ویژه تشکیل شود.»

سند جدیدی که استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به طرف‌های مذاکره‌کننده حاضر مذاکرات ژنو4 ارائه کرده، رویکرد جدیدی برای دوره انتقال قدرت سیاسی در سوریه ارائه شده که بر اساس آن موضوعات مورد گفتگو به صورت همزمان به بحث گذاشته شود.

بر این اساس دی‌میستورا تاکید کرده است که قطعنامه 2254 شورای امنیت باید پایه و اساس گفتگوهای فعلی باشد. این قطعنامه بر ضرورت تشکیل یک حکومت مورد اعتماد و غیرفرقه‌ای و همچنین جدول زمانی برای نوشتن قانون اساسی جدید و همچنین سازماندهی انتخابات آزاد و سالم تحت نظارت سازمان ملل تاکید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید