محمد بن سلمان: جنگ با ایران فاجعه بار است، اجازه وقوع آن را نمی‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» از تصمیم سعودی در قطع روابط با ایران در روز سوم ژانویه دفاع کرد؛ تصمیمی که پس از حمله معترضان به اعدام شیخ نمر النمر به سفارت سعودی در تهران و به آتش کشیدن بخشی از آن، گرفته شد.

شاهزاده محمد بن سلمان در عین حال وجود هرگونه خطر رودر رویی مستقیم با ایران را رد کرد و گفت: «جنگ میان سعودی و ایران آغاز فاجعه بزرگی در منطقه است» و افزود: «به طور حتم اجازه چنین چیزی را نمی‌دهیم».

درباره اعدام‌های اخیر در سعودی، شاهزاده محمد بن سلمان گفت: « احکام صادره در دادگاه مرتبط با اتهام‌های مرتبط با مسائل تروریستی است که برای صدور آن‌ها، پرونده‌ها از سه سطح در دادگاه عبور کرد. آن‌ها حق انتخاب وکیل داشتند و وکلایشان در همه مراحل حاصر بودند. درهای دادگاه برای هر رسانه و خبرنگاری باز بود. تمام مراحل و اسناد قضایی به صورت علنی منتشر شدند. دادگاه هیچ تبعیضی میان افراد قائل نشد، چه سنی و چه شیعه. در دادگاه جرم بررسی می‌شود، محاکمه صورت می‌گیرد و حکم صادر می‌شود؛ و سپس حکم اجرا می‌شود.

ولی ولیعهد سعودی درباره واکنش‌ها به این اعدام‌ها و حمله به سفارتخانه‌های سعودی در ایران گفت: «ما در تعجیبم که که چرا در ایران تظاهراتی علیه سعودی برگزار می‌شود. شهروند سعودی که در سعودی مرتکب جرمی شد و در دادگاهی سعودی محکوم شد، چه ربطی به ایران دارد؟ اگر این مساله بر چیزی دلالت دارد، این است که ایران در پی نفوذ خود در کشورهای منطقه است».

شاهزاده محمد بن سلمان در پاسخ به سوالی که آیا سعودی به شکل نا عادلانه‌ای تنش را با ایران افزایش داد، گفت: «برعکس، نگران بودیم که تنش بیشتر شود. تصور کن که اگر یک دیپلمات یا یکی از اعضای خانواده‌اش در ایران هدف حمله قرار گیرند، وضعیت ایران بدتر خواهد بود. از این رو ما جلوی قرار گرفتن ایران را در این وضعیت گرفتیم. در نمایندگی دیپلماتیک سعودی آتش افروخته شد و دولت ایران نظاره گرد بود. اگر به فرزند یک دیپلمات یا خانواده‌اش حمله می‌شد، چه چیزی پیش می‌آمد؟ تنش حقیقی روی خواهد داد».

وزیر دفاع سعودی، در گرفتن جنگ با ایران را به دلیل بحران اخیر، بعید دانست و گفت: «این مساله باعث افزایش تنش میان سعودی و ایران خواهد شد. اقدام‌های ایران به میزان بی سابقه‌ای بالا گرفته و ما در تلاشیم جلوی افزایش تنش را بگیرم، ما تنها با هر اقدامی که علیهمان صورت گیرد، مقابله می‌‌کنیم».

او درباره احتمال جنگ مستقیم گفت: «چنین انتظاری نداریم، هرکس به این سمت بخواهد پیش برود عاقل نیست، زیرا جنگ میان سعودی و ایران به معنی آغاز فاجعه‌ای بزرگ در منطقه است و بر جهان بازتاب بزرگی خواهد داشت. به طور حتم اجازه چنین چیزی نمی‌دهیم».
او در پاسخ به این سوال که آیا ایران دشمن بزرگ سعودی است؟ گفت: «امیدواریم این‌گونه نباشد».

شاهزاده محمد بن سلمان در پاسخ به سوالی که آیا او مهندس جنگ یمن است؟ گفت: «من مهندس جنگ یمن نیستم، ما کشور سازمان‌ها هستیم، تصمیم برای پیشروی در جنگ یمن، تصمیم وزارت امور خارجه، وزارت دفاع، اطلاعات، شورای وزیران و شورای امور سیاسی و امنیتی است. سپس همه توصیه‌ها به پادشاه عرضه می‌‌شود، تصمیم در این باره با پادشاه است. کار من به عنوان وزیر دفاع اجرای فرمان پادشاه است. من توصیه درباره هرگونه ریسکی که ببینم را به پادشاه ارائه می‌دهم و برای مقابله با هر خطری تلاش می‌کنم».

او در واکنش به این پرسش که جنگ یمن پس از رسیدن او به وزارت دفاع آغاز شد گفت: «چرا یادمان می‌رود که تصرف صنعا پس از پادشاهی ملک سلمان روی داد؟ این مساله هیچ ارتباطی با وزیر دفاع شدن من ندارد. همه مساله به اقدام حوثی‌ها ربط دارد. اکنون در مرزهایمان موشک‌های زمین به زمن مستقر شده که تنها 30تا 50 کیلومتر آن طرف‌تر است از مرزهایم است. برد این موشک‌ها 550 کیلومتر است. این موشک‌ها در اختیار شبه‌نظامیان قرار دارد. برای اولین بار در تاریه شبه‌نظامیان هواپیماهای جنگی دارند، و همه اینها در مرزهای من است، این هواپیماها علیه مردم یمن فعالیت می‌کنند. آیا کشوری در جهان استکه وجود شبه‌نظامیانی با این نوع اسلحه را در مرزهای خود بپذیرد؟ به ویژه این‌که اینها با بی مبالاتی کامل با قطع‌نامه‌های شورای امنیت برخورد کردند و تهدید مستقیمی برای منافع ملی ما تشکیل دادند. تجربه سابق بدی داریم که به سال 2009 باز می‌گردد. عملیات جاری با موافق و پشتیبانی شورای امنیت مواجه شد».

ولی ولیعهد سعودی، درباره به درازا کشیدن عملیات یمن گفت که ابتدا، عملیات اهداف متفاوتی داشت، «هدف عملیات توفان قاطعیت از میان بردان توانایی‌های اصلی شبه‌نظاممیان بود که توانایی‌هایی هوایی بود و به میزان 90 درصد از سامانه موشکی‌شان منهدم شدم. پس از آن تلاش برای یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران یمن را آغاز کردیم که مرحله‌ای متفاوت از مرحله اول است. همه تلاش‌هایمان اکنون در مسیر ایجاد راه حلی سیاسی است اما این به آن معنی است که به شبه‌نظامیان اجازه توسعه را بر روی زمین بدهیم از همین رو باید بدانند که گذشت هر روز بدون تلاش برای رسیدن به راه حل سیاسی به معنی از دست دادن زمین از سوی آن‌ها است».

او افزود که هیچ کس نمی‌تواند مدت زمان این جنگ را پیش بینی کند، « 10 ماه پیش دولت حتی کنترل نصف عدن را نداشت اما اکنون 80 درصد یمن در کنترل دولت مشروع است».

سعودی در فکر مطرح کردم سهام‌های شرکت آرامکو در پذیره نویسی عمومی است. شرکت آرامکو شرکتی دولتی است که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان به شمار می‌آید. شاهزاده محمد بن سلمان در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» تاکید کرد که این تصمیم طی چند ماه آینده گرفته خواهد شد. او گفت: «من شخصا برای این مساله اشتیاق دارم»

این اقدام احتمالی در حالی است که دولت سعودی با در حال تعامل با آسیب‌هایی است که کاهش قیمت نفت به 35 دلار بر اقتصاد گذاشته و همچنین تنش‌های رو به افزایش است که با ایران پس از اعدام نمر باقر النمر روی داده است. این یکی از گام‌هایی است که می‌توان برای تعدیل بودجه و باز کردن اقتصاد بسته کشور انجام داد.

شاهزاده محمد بن سلمان، عرضه سهام شرکت آرامکو برای پذیره نویسی عمومی را باعث «شفافیت» بیشتر در فعالیت‌های این شرکت دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size