.
.
.

مقام‌های آمریکایی:4 موشک پرتاب شده روسیه به سوریه در ایران سقوط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو مقام آمریکایی پنجشنبه ۸ اکتبر اعلام کردند که چهار فروند از موشک‌های شلیک شده روسیه از دریای خزز به سمت سوریه، در پی انحراف مسیرشان، در ایران سقوط کرد.

خبرگزاری‌های بین‌المللی از جمله رویترز، فرانس‌پرس و شبکه تلویزیونی CNN این خبر را به نقل از دو مقام آمریکایی که خواسته‌اند هویتشان فاش نشود، گزارش کرده‌اند.

تا کنون ایران درباره این خبر اظهار نظری نکرده است. همچنین مقام‌های آمریکایی درباره خسارت‌های احتمالی سقوط این موشک‌ها در ایران، توضیحی نداده‌اند.

البته وزارت دفاع روسیه این خبر را تکذیب کرده و تاکید دارد که موشک‌های شلیک شده از دریای خزر، به اهداف مورد نظر اصابت کرده‌ است.

پیش از این گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن بود که روسیه برای نخستین بار، موشک‌های «کالیبر» را از رزم‌ناوهایش در دریای خزر به سوی اهداف مورد نظر در سوریه، پرتاب کرده است.

مداخله نظامی روسیه در سوریه، از روز چهارشنبه ۳۱ دسامبر آغاز شد. با وجود این‌که روسیه ابتدا اعلام کرده بود که هدفش از این مداخله، جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است، اما گزارش‌های بسیاری از حمله جنگنده‌های روس به مواضع مخالفان میانه‌رو که از سوی غرب حمایت می‌شوند، حکایت می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه گفت که تنها ۵ درصد از حملات روسیه، مواضع شبه‌نظامیان داعش و گروه‌های مرتبط با القاعده را هدف قرار می‌دهد.

گزارش سایت‌های محلی از سقوط اشیاء ناشناس

هنوز آمریکا به طور رسمی درباره سقوط چهار موشک روسیه در ایران، سخنی به میان نیاورده است. جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که نمی‌تواند این اخبار را تایید کند.

اما برخی از رسانه‌های محلی ایران به نقل از شاهدان عینی در مناطقی که احتمالا محل عبور موشک‌های روسی به سمت سوریه باشند، نوشته‌اند که سقوط اشیاء ناشناس در برخی مناطق مشاهده شده است.

سایت خبری «انتخاب» از شنیده شدن صدایی مهیب در شهر آستارا ساعت شش صبح روز چهارشنبه خبر داده است.

بنا بر گزارش این سایت، این حادثه باعث ترس و وحشت ساکنان شد.

سایت «کولان قز» نیز که سایت محلی در استان کردستان است، از سقوط یک شیء ناشناس در روستای طومار قمیش سقر خبر داده است.

بنا بر نوشته این سایت، این حادثه تلفات جانی در پی نداشته اما نیروهای امنیتی با حضور در محل، قطعات باقی‌مانده این شیئ ناشناس را برای بررسی بیشتر به سپاه شهرستان سقز منتقل کردند.

سایت محلی «تخت نیوز» هم که سایت محلی شهر تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی است، از سقوط یک شیء ناشناس در یکی از روستاهای این استان خبر داده است.

این سایت محلی نوشته است: «صبح چهارشنبه حوالی ساعت شش صبح یک شیء پرندع ناشناس در ۱۵۰ متری محدوده شرقی روستای قزقاپان در شهرستان تکاب سقوط کرد.»

بنا بر این گزارش: «صدای انفجار در حدی بود که باعث شکسته شدن بیشتر شیشه‌های منازل اهالی، تلف شدن چند راس دام و زخمی شدن دو نفر شد.»

این گزارش ادامه داده است که پس این حادثه، نیروهای امنیتی خود را فورا به محل رسانده و قطعات باقی مانده از آن شیء ناشناس را «جهت بررسی» با خود بردند.

ایرج ثقفی، فرماندار شهر تکاب، در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، این خبر را تایید کرده بود ولی گفته بود که ماهیت این شئی ناشناس هنوز معلوم نیست.

سواحل روستاهای شیرآباد و خطبه سرا نیز یکی دیگر از مناطق دیده شدن شیء ناشناس، بود. سایت «مریان خبر» گزارش داده است که شاهدان عینی در این مناطق، شیئی را که بیشتر شبیه پهپاد بوده، دیده‌اند که «در ارتفاع پایین و با سرعت متوسط در حال حرکت بوده است.»

بنا بر این گزارش، حوالی ساعت پنج صبح، صدای انفجاری در همین مناطق، باعث نگرانی برخی از ساکنان شده است.