.
.
.

برای نخستین بار پرچم فلسطین در سازمان ملل برافراشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چهارشنبه 30 سپتامبر برای نخستین بار پرچم فلسطین در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برافراشته شد؛ رویدادی که از اهمیت نمادین بسیار بزرگی برخوردار است.

پرچم فلسطین با رنگ‌های قرمز، سیاه، سفید و سبزش در ورودی سازمان ملل متحد، در کنار پرچم‌های 193 عضو دیگر این سازمان، به اهتزار درآمد.

شماری از رهبران کشورهای جهان در کنار محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در مراسم برافراشتن پرچم فلسطین در حیاط ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت کردند. پیشتر اکثر کشورهای عضو، به این اقدام رای آری داده بودند.

محمود عباس در مقاله‌ای که در بخش وبلاگ‌های سایت آمریکایی «هافینگتون پست» منتشر کرده، نوشته بود: «پرچم فلسطین برای نخستین بار در مقر سازمان ملل متحد و در دفاتر این سازمان در دیگر مناطق جهان برافراشته خواهد شد.»

او افزود: «روزی که جهان به این اقدام رای مثبت داد، احساس افتخار جان ملت فلسطین را فراگرفته بود. من یقین دارم روزی که پرچم ما در کنار دیگر پرچم‌های مجتمع ملل برافراشته شود نیز رود افتخار خواهد بود.»

او بیان داشت: «مصوبه سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد که ما، ملت فلسطین، در راه خود برای آزادی، به دست آوردن حقوقمان و پایان دادن به چند دهه اشغالگری و ستم اسرائیل، تنها نیستیم.»

رویدادهای مراسم برافراشتن پرچم فلسطین از راه مانیتورهای غول‌پیکر در شهرهای فلسطینی به طور زنده به نمایش در آمد. همچنین قرار است پرچم فلسطین برفراز ساختمان‌های بلند، در جاده‌ها و میدان‌های عمومی، برافراشته شود.

پرچم فلسطین جزو وسایل ممنوعه

برای سال‌های طولانی برپایه قوانین اسرائیل، پرچم فلسطین به ویژه پیش از توافقنامه اسلو، انتقاضه نخست و پیش از آن، جزو مسائل ممنوعه بود. اکرم النجار خبرنگار فلسطینی می‌گوید: «پرچم فلسطین را در دیواری سنگی پشت منزلمان پنهان می‌کردم و تنها برای استفاده از آن در تظاهرات بیرون می‌آوردم. آن هنگام پرچم بسیار کمیاب بود و نمی‌شد به راحتی به دستش آورد. همچنین جزو وسایل ممنوعه بود. اگر جوانی بازداشت می‌شد و پرچم فلسطین نزدش پیدا می‌شد، به شدت از سوی نیروهای اشغالگر مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفت.»

فلسطینی‌ها بر این باورند که برافراشتن پرچم فلسطین یک پیروزی نمادین و به رسمیت شناختن ضمنی کشورشان است. این اقدام همچنین گامی کوچک در مسیر مبارزه‌شان در راه برپایی کشور مستقل فلسطین و رهایی از اشغالگران است.