.
.
.

فرمان ارتش عراق به شبه‌نظامیان شیعی برای دور شدن از خطوط مقدم نبرد با داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای نظامی عراقی به شبه‌نظامیان شیعه دستور دادند هنگام پیشروی در مناطق سنی که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش آن‌ها را تصرف کرده، از خطوط مقدم نبرد دور شوند تا باعث ایجاد حساسیت و دشمنی با ساکنان این مناطق نشوند.

گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، نیروهای عراقی را در نبرد با گروه داعش همراهی می‌کنند. اما حضور این نیروها باعث نگرانی و خشم بسیاری از اهل سنت عراق می‌شود. شبه‌نظامیان شیعه متهم به انجام عملیات انتقامجویانه علیه سنی‌ها از جمله اعدام و آدم ربایی شده‌اند؛ اتهامی که این شبه‌نظامیان، آن را رد می‌کنند.

همراهی و تایید نیروهای دولتی از سوی ساکنان مناطق تصرف شده توسط داعش، مساله‌ای مهم و حیاتی برای شکست این گروه به شمار می‌آید. اما به دست آوردن این تایید تا زمانی که شبه‌نظامیان شیعه نقشی برجسته در نبردها ایفا کنند، دشوار به نظر می‌رسد.

نیروهای دولتی عراق با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف بین‌الملل به سرکردگی آمریکا، در این هفته پیشروی خود را در شهر بیجی که توسط گروه داعش تصرف شده، آغاز کرده‌اند. شبه‌ناظامیان داعش، پالایشگاه نفتی بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق را محاصره می‌کنند و نیروهای دولتی برای شکست این محاصره تلاش می‌کنند.

سرلشکر عبدالوهاب السعیدی فرمانده نیروهای مسلح عراق در استان صلاح الدین به خبرگزاری رویترز گفت که به شبه‌نظامیان شیعی دستور داده تا از خطوط مقدم نبرد دور شوند.

این دستور پس از آن صادر شد که شبه‌نظامیان شیعی، دو خانه روستایی را در حومه بیجی به آتش کشیدند.

بنا بر این گزارش، ماموریت‌هایی همچون تامین امنیت مناطق در پشت جبهه‌ها، به شبه‌نظامیان شیعی سپرده شده است.

سرلشکر السعیدی که خود شیعه است، افزود: «شبه‌نظامیان فاقد انظباط هستند و نمی‌توانند به آسانی خود را کنترل کنند. همچنین آن‌ها آموزش‌های لازم نظامی ندیده‌اند.»

سعدی حمدان یکی فرماندهان میدانی هم گفت که افسران شیعه با شبه‌نظامیان شیعی پس از به آتش کشیدن دو منزل روستایی مقابله کرده و به سمت آن‌ها آتش گشودند.

حمدان افزود دستور دور کردن شبه‌نظامیان شیعی از خطوط مقدم جبهه‌ها ثمربخش بوده و همکاری با روستاییان بسیار بهبود یافت.

او ادامه داد که بسیاری از روستاییان تماس با ما را آغاز کرده و محل پنهان شدن «تروریست‌ها و خودروهای بمب‌گذاری شده‌ را به ما گزارش دادند.»

حمدان تاکید کرد که روش‌های اشتباه شبه‌نظامیان شیعی همچون به آتش کشیدن منازل این پیام را به ساکنان می‌رساند که پس از آزاد سازی مناطق از تصرف داعش، خود آن‌ها هدف این شبه‌نظامیان خواهند بود.

ابو مروه یک کشاورز در منطقه هم گفت که بسیاری از ساکنان ابتدا از شبه‌نظامیان داعش استقبال کردند چرا که آن‌ها متعهد شدند از مردم در مقابل رفتارهای شبه‌نظامیان شیعه و همچنین نیروهای دولتی که سیاست‌های فرقه گرایانه داشتند، دفاع کنند.

او افزود: «ابتدا خشنود شدیم زیرا نیروهایی بر ما حکومت می‌کردند که سیاست‌های فرقه‌ای و مذهبی اعمال می‌کردند. اما این احساس خشنودی دیری نپایید.»

او ادامه داد: «داعش بسیاری از افراد را تنها برای عضویت در پلیس و ارتش اعدام کرد. خون بسیاری از بی‌گناهان ریخته شد اکنون شرایط از زمان حضور نیروهای دولتی بدتر است.»