دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ایران؛ گزارش‌های متناقض درباره افزایش مشارکت

در نظرسنجی «ایسپا»، نرخ مشارکت پاسخگویان در انتخابات ۱۵ تیر، ۴۵ درصد و در نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس ۴۲.۷ درصد اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

از ساعت ۸ صبح جمعه ۱۵ تیر، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ایران آغاز شده است. مسعود پزشکیان اصلاح‌طلب و سعید جلیلی اصول‌گرا نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخاباتی هستند که در دور اول با تحریم بیش از ۶۰ درصد از رای‌دهندگان روبرو شد.
علی‌ خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، صبح جمعه، پس از انداختن رای خود در صندوق انتخابات گفت: «شنیده‌ام شوق مردم برای رای دادن بیشتر شده، خدا کند این جور باشد و اگر این جور باشد خرسندکننده است.»

این در حالی است که خامنه‌ای روز چهارشنبه عدم شرکت اکثریت واجدین شرایط در دور اول انتخابات را نیازمند بررسی خوانده بود ولی گفته بود نباید کسانی که در این انتخابات رای ندادند را ضدنظام تلقی کرد.
خامنه‌ای درحالی ابراز امیدواری کرده است که در دوم تعداد بیشتری از مردم پای صندوق‌های رای بیایند که کاربران رسانه‌های اجتماعی در شهرهای مختلف ایران درحال پست تصاویری از حوزه‌های رای‌گیری کم جمعیت هستند.
با این حال، خبرگزاری‌های داخلی در ایران از افزایش تعداد رای‌دهندگان در برخی از مناطق تهران خبر می‌دهند. گزارش‌های کاربران رسانه‌های اجتماعی حاکی است که در جنوب شهر تهران که خانواده‌های کم‌درآمد ساکن هستند حوزه‌های رای‌گیری همچون جمعه هفته گذشته تا بعدازظهر امروز همچنان خلوت است. اما در برخی از مناطق شمال شهر تهران که معمولا وابستگان به حکومت و خانواده‌های پردرآمد در آنها ساکن هستند، استقبال از دور دوم انتخابات بیشتر بوده است.
مسعود پزشکیان که در دور اول انتخابات در هشتم تیرماه حدود یک میلیون رای بیشتر از سعید جلیلی کسب کرده بود، امروز صبح به همراه جواد ظریف وزیرخارجه دولت روحانی به مدرسه‌ای در قلعه حسن خان در غرب تهران رفت و رای خود را به صندوق انتخابات انداخت. سعید جلیلی نیز برای رای دادن به همراه رئیس ستاد انتخاباتی‌اش محسن منصوری که معاون اجرایی ریاست‌جمهوری بود به مسجدی در قرچک رفت.
رسانه‌های ایران از شرکت بسیاری از مقامات فعلی و پیشین حکومت ایران در انتخابات گزارش داده‌اند. از جمله امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران که در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما گفت: «هر رای یک موشک است».
اما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین که خبری درباره او از شرکت در دوراول انتخابات منتشر نشده بود در ترکیه به سر می‌برد. در همین حال کاربران رسانه‌های اجتماعی ویدئویی از علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس که صلاحیت او بار دیگر برای نامزدی ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید نشد، منتشر کرده‌اند که در حوزه‌ای در نزدیکی آمل درحال رای دادن است و در این حوزه تقریبا کسی درحال رای دادن به چشم نمی‌خورد.

با این حال خبرگزاری ایسنا به نقل از محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور از افزایش مشارکت مردم در دور دوم انتخابات در شهرهای مختلف به ویژه تهران خبر می‌دهد.
عصر پنج‌شنبه ۱۴ تیر، نتایج نظرسنجی‌های «ایسپا» و مرکز پژوهش‌های مجلس درباره دور دوم انتخابات منتشر شد. در نظرسنجی «ایسپا»، نرخ مشارکت پاسخگویان در انتخابات ۱۵ تیر، ۴۵ درصد و در نظرسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس ۴۲.۷ درصد اعلام شده است.

نظرسنجی ایسپا از آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
نظرسنجی ایسپا از آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

در هر دو نظرسنجی، طرفداران پزشکیان بیشتر از جلیلی بوده‌اند اما در نظرسنجی ایسپا همچنین بیش از ۶۰ درصد پاسخگویان گفته‌اند دو مناظره جلیلی و پزشکیان که جنجالی هم بود را تماشا نکرده‌اند. بررسی میزان جستجو در گوگل و همچنین میزان تعامل در رسانه‌های اجتماعی با موضوع انتخابات و نام نامزدها هم نشان می‌دهد اکثر کاربران اینترنت در ایران نسبت به این موضوعات بی‌توجه هستند.
امیلی بلوت، استاد ارتباطات سیاسی و خاورمیانه در دانشگاه جورج تاون در مصاحبه‌ای اختصاصی به العربیه فارسی گفت: «بی‌اعتنایی اکثریت مردم به انتخابات ریاست جمهوری در ایران برای حکومت ایران بسیار خطرناک است زیرا نشانه آشکاری است از فاصله گرفتن اکثریت مردم با حکومت و عمیق‌تر شدن شکاف بین آنها.»

گزارش‌ها همچنین حاکی‌ست علیرغم تهدیدات مسئولان زندان اوین، زندانیان سیاسی زندان اوین بار دیگر از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خودداری کردند. گروهی از فعالان حقوق بشر زندانی از جمله نرگس محمدی برنده جایزه نوبل صلح خواستار تحریم انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند.
همچنین با وجود تقاضای غیررسمی برخی از مسئولان فرهنگی دولت از هنرمندان و سینماگران برای شرکت در انتخابات، تاکنون تعداد زیادی از هنرمندان از شرکت در دور دوم انتخابات خودداری کرده‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در ایران برای انتخاب نهمین رئیس‌جمهور جمعه شب ۱۵ تیر به پایان می‌رسد و ستاد انتخابات کشور خبرداده که نتایج نهایی انتخابات تا ظهر شنبه ۱۶ تیر اعلام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size